Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil poslal Švýcarům žádost o vydání uprchlíka Pitra

Česko

  16:55aktualizováno  17:02
PRAHA - Necelých čtrnáct dní po dopadení uprchlého podnikatele Tomáše Pitra poslalo ministerstvo spravedlnosti do Švýcarska žádost o jeho vydání.

Tomáš Pitr a Miroslav Provod foto: ČTK

Původně přitom úředníci počítali s žádostí o prodloužení lhůty na čtyřicet dní, kvůli složitosti případu. Nakonec ji odeslali 8 dní před skončením řádné 18denní lhůty.

"Veškeré materiály se nám podařilo připravit již v rámci základní osmnáctidenní lhůty. Nyní je na řadě švýcarská strana, aby posoudila všechny aspekty případu, včetně popisu trestné činnosti, která je Pitrovi kladena za vinu, a s tím související otázky oboustranné trestnosti a možnosti povolit jeho vydání do České republiky," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Švýcarská strana lhůtu pro posouzení žádosti stanovenou nemá.

K tématu:

Během přípravy žádosti ministerstvo komunikovalo s experty švýcarského Spolkové úřadu pro justici, s nimiž si průběžně upřesňovalo všechna specifika a požadavky, jež jsou podle švýcarských orgánů pro účely posouzení případného vydání Tomáše Pitra do České republiky nutné.

Ministerstvo spravedlnosti očekává, že švýcarské orgány budou při posuzování žádosti o vydání vycházet především ze zaslaných odsuzujících rozsudků, mezinárodního zatýkacího rozkazu, které obsahují veškeré potřebné informace, včetně veškerých záruk a práv, která české justiční orgány zaručují v případě povolení vydání osoby k výkonu trestu do Česka.

Pitr chycen ve Švýcarsku

"V pondělí 26. července 2010 kolem 23:00 hodiny byl policejními orgány ve Švýcarsku zadržen hledaný Tomáš Pitr," uvedl po zadržení podnikatele šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Policie hledala Pitra od června 2007, kdy nenastoupil do vězení. "Mám obavu o svůj život," vysvětloval tehdy Pitr.

Už v prosinci 2005 se Pitr skrýval před policí v zahraničí. Nakonec se ale vrátil v lednu 2006, údajně z dovolené. Místo vězení však díky pátnáctimilionové kauci zůstal na svobodě.

Pitr a trestní kauzy

V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrývá v zahraničí, je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu. Koncem roku 2008 vyšlo najevo, že Pitr nejspíše pobývá ve Švýcarsku (podle médií občas zajížděl i do ČR). Podle dnešních informací české policie jej v pondělí zadržela švýcarská policie.

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!