Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil prověří chomutovské exekuce

Česko

  17:49
PRAHA - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pokládá odebírání peněz exekutory při výplatě sociálních dávek na radnici v Chomutově za nešťastné. Postup radnice a exekutorů proto nechá prověřit ministerskou kontrolou. Pokud se ukáže, že vedení města pochybilo, bude následovat kárná žaloba.

Zdeněk Daniel z Chomutova - jeden z lidí, kterým exekutor zabavil sociální dávky foto: Zavoral Libor ČTK

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je odebírání peněz přidělených jako sociální dávka v rozporu s ústavou.

"V každém případě se jedná o nešťastný způsob řešení problémů, zda je však i nezákonný, mohou ukázat až výsledky kontroly," řekl Pospíšil.

Peníze začali odebírat exekutoři v úterý při výplatě sociálních dávek.

Litvínovští neplatiči můžou skončit jako v Chomutově
Litvínovská radnice uvažuje o odebírání peněz dlužníkům prostřednictvím exekutorů přímo při vyplácení sociálních dávek. Město by tak použilo model, který poprvé uplatnili začátkem týdne v Chomutově.

"Možnost snížení pohledávek jsme s vedením Chomutova konzultovali. Do budoucna se tomuto kroku nebráníme, umíme si představit použít tuto formu nátlaku," uvedl místostarosta města Martin Klika (ČSSD).

V Litvínově i Chomutově se rozhodli proti nepřizpůsobivým občanům, zejména neplatičům nájemného či poplatků přitvrdit. Část sociálních dávek litvínovská radnice například vyplácí v kuponech, za něž lze ve vybraných obchodech nakoupit jen potraviny a hygienické potřeby. V Chomutově hrozí dlužníkům kromě exekucí i vystěhování do mobilních buněk na okraj města.

Vedení Litvínova se zaměřuje už od listopadu zejména na nepřizpůsobivé obyvatele problémového sídliště Janov, kteří se dopouštějí přestupků a narušují občanské soužití. Několik neplatičů nájemného už sociální pracovnice městského úřadu za asistence strážníků vystěhovaly do ubytoven.

Při akci jim musela asistovat policie. Setkala se s vlnou odporu. Z dávek mnoha lidem zbyla tisícikoruna.

Chomutovská radnice eviduje asi 4000 neplatičů. Pokud chce radnice své peníze dostat, musí podle zástupkyně ombudsmana zvolit zcela jiný přístup.

Zástupkyně ombudsmana se bouří, právník postup schvaluje
Sociální dávky slouží na pokrytí nejzákladnějších věcí, jako jsou bydlení, strava nebo léky. "Tyto dávky jsou tím posledním, co by člověku mělo zůstat. Jejich krácení není jen nezákonné, ale i naprosto nehumánní," uvedla Seitlová.

Jiný názor má Milan Polák z právní kanceláře Weinhold Legal. Postup exekutorů v Chomutově je podle něj v naprostém pořádku. Exekutor má podle něj ze zákona povinnost zabavit finanční prostředky ve prospěch věřitele.

Není prý vůbec rozhodující, jestli se tento úkon uskuteční při předání sociálních dávek, nebo například u bankovní přepážky. "Neexistuje totiž už jiný způsob, jak se věřitel ve většině těchto případů může domoci úhrady dlužných částek," sdělil Polák.

Dávky podle Seitlové nepodléhají exekuci
Zástupkyně veřejného ochránce práv tvrdí, že peníze ze sociálních dávek rozhodně nepodléhají exekuci. Argumentace kritizující postup exekutorů podle Poláka zaměňuje význam sociálních dávek za sociální minimum.

"Je obecně známo, že ze sociálních dávek nejsou hrazeny pouze věci nutné k zajištění základních potřeb, ale i například věci spotřebního charakteru.

Na rozdíl od sociálního minima, na nějž opravdu nikdo nemůže sáhnout," dodal právník.

O případ se už zajímá i ministr Kocáb
Seitlová poukázala na to, že zabavením peněz z přiznaných dávek vyřeší radnice pouze část problémů. Podle zástupkyně ombudsmana lze předpokládat, že si lidé si budou muset sehnat peníze jinak, například půjčkou u lichvářů nebo trestnou činností.

Záležitostí se kromě kanceláře ombudsmana zabývá i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Exekutorská komora se v těchto dnech zmítá v krizi. Pospíšil dnes vyzval vedení komory k odstoupení, prezident komory Juraj Podkonický už oznámil, že z pozice odejde. Ministerstvo také připravilo novelu exekučního řádu, která umožňuje komoru postihnout. Minulý týden Pospíšil novinářům řekl, že chce, aby byla přijata sněmovnou ve zrychleném řízení. Souhlasí s ním i opoziční ČSSD.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!