Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil se dere do čela TOP 09. Kalousek i Schwarzenberg chtěli jiného kandidáta

Pospíšil je zatím jediným kandidátem o nejvyšší stranický post. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pospíšil je zatím jediným kandidátem o nejvyšší stranický post. | foto: ČTK

PRAHA Před dvěma lety odcházel Miroslav Kalousek ze sněmu TOP 09 jako jasný vítěz. Při dlouho plánovaném přepřažení ho svým lídrem zvolilo 86 procent delegátů. Jeho předchůdce Karel Schwarzenberg se stáhl do pozadí v roli čestného předsedy. Naopak Kalousek hodlal mimořádně silný mandát přetavit ve volební úspěch a svou stranu přeměnit v rozhodující pravicovou sílu v zemi.

Následující krajské a hlavně letošní sněmovní volby ale ukázaly něco jiného. Po sečtení hlasů se poslanecký klub smrskl z 26 na sedm členů a z „topky“ se tak přes noc stala v podstatě „výtahová“ strana.

Na víkendovém sněmu, který se stejně jako ten minulý uskutečňuje v pražském hotelu Don Giovanni, tak Kalousek již nebude obhajovat předsednické křeslo. Na jeho místo se dere europoslanec Jiří Pospíšil, který do TOP 09 vstoupil teprve po říjnových volbách. Ačkoli je ve straně nováčkem, do zahájení celostátního sněmu neměl žádného silného soupeře.

Drobná politická práce

Co podle něj strana potřebuje? „Drobnou politickou práci, která voliče přesvědčí, že naše země potřebuje liberálně-konzervativní a proevropská řešení,“ řekl LN. Pokud by se stal předsedou, zavelel by k okamžité přípravě na komunální i senátní volby. „A pokračoval v objíždění místních organizací ve snaze přispět k posílení personální struktury strany,“ dodal Pospíšil.

Ten dříve působil v jiné pravicové straně. Byl místopředsedou ODS, v jejíchž barvách se dostal až do čela ministerstva spravedlnosti. „Modré ptáky“ ale na konci ledna 2014 opustil a požádal o možnost spolupracovat s TOP 09.

Kalousek i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg by místo Pospíšila v roli předsedy raději viděli jiného kandidáta. Bývalý ministr zahraničí prosazuje do čela místostarostu Prahy 11 Jakuba Lepše, u něj ale narazil: „Pan Lepš očividně nechce toho času kandidovat. Pan Pospíšil má nejvyšší šance,“ říká Schwarzenberg.

Štvánová nezískala nominaci

Kalouskovi pro změnu vadí, že Pospíšil byl dříve členem jiné strany. Bere to jako hendikep pro plán, aby nový předseda pracoval na těsnější spolupráci pravicových stran. Končící předseda hovoří ze své zkušenosti, sám byl v minulosti předsedou lidovců. „Nekandiduji proto, abych nepřekážel integračnímu procesu. Předsudky, které jsou vůči mně z doby mého předsedování v KDU-ČSL, jsou vůči němu zase z doby, kdy byl místopředsedou v ODS. Byl by na tom stejně jako já,“ míní Kalousek.

I přes tyto výhrady má před volbou šéfa Pospíšil velkou podporu od regionálních buněk strany. „Mám samozřejmě velkou radost z podpory deseti krajských organizací, ale klíčové jsou až hlasy samotných delegátů,“ řekl LN.

Proti němu by se ráda postavila bývalá pražská radní Ludmila Štvánová. Čtyřiašedesátiletá politička ale nemá pro svou předsednickou misi ani jednu nominaci. „Jsem odhodlaná přivést TOP 09 do Strakovy akademie jako nejsilnější pravicovou stranu. Musíme hledět dopředu,“ říká přesto odhodlaně.

Na sněmu bude také otázkou, jak dalece se „Topce“ podaří upozadit svého dosavadního předsedu Kalouska. Ten je pro mnohé kontroverzní postavou a v zákulisí se hovoří o tom, že právě jeho osoba byla překážkou větší integrace pravice před volbami. Teď se sice nebude ucházet o šéfovské křeslo, vliv si ale určitě bude chtít zachovat. Už v době, kdy stranu po jejím založení oficiálně vedl Schwarzenberg, se o Kalouskovi hovořilo jako o jejím skutečném pánovi a vládci.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!