Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pospíšil se dere do čela TOP 09. Kalousek i Schwarzenberg chtěli jiného kandidáta

Česko

  10:22
PRAHA - Před dvěma lety odcházel Miroslav Kalousek ze sněmu TOP 09 jako jasný vítěz. Při dlouho plánovaném přepřažení ho svým lídrem zvolilo 86 procent delegátů. Jeho předchůdce Karel Schwarzenberg se stáhl do pozadí v roli čestného předsedy. Naopak Kalousek hodlal mimořádně silný mandát přetavit ve volební úspěch a svou stranu přeměnit v rozhodující pravicovou sílu v zemi.

Pospíšil je zatím jediným kandidátem o nejvyšší stranický post. foto: ČTK

Následující krajské a hlavně letošní sněmovní volby ale ukázaly něco jiného. Po sečtení hlasů se poslanecký klub smrskl z 26 na sedm členů a z „topky“ se tak přes noc stala v podstatě „výtahová“ strana.

Na víkendovém sněmu, který se stejně jako ten minulý uskutečňuje v pražském hotelu Don Giovanni, tak Kalousek již nebude obhajovat předsednické křeslo. Na jeho místo se dere europoslanec Jiří Pospíšil, který do TOP 09 vstoupil teprve po říjnových volbách. Ačkoli je ve straně nováčkem, do zahájení celostátního sněmu neměl žádného silného soupeře.

Drobná politická práce

Co podle něj strana potřebuje? „Drobnou politickou práci, která voliče přesvědčí, že naše země potřebuje liberálně-konzervativní a proevropská řešení,“ řekl LN. Pokud by se stal předsedou, zavelel by k okamžité přípravě na komunální i senátní volby. „A pokračoval v objíždění místních organizací ve snaze přispět k posílení personální struktury strany,“ dodal Pospíšil.

Ten dříve působil v jiné pravicové straně. Byl místopředsedou ODS, v jejíchž barvách se dostal až do čela ministerstva spravedlnosti. „Modré ptáky“ ale na konci ledna 2014 opustil a požádal o možnost spolupracovat s TOP 09.

Kalousek i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg by místo Pospíšila v roli předsedy raději viděli jiného kandidáta. Bývalý ministr zahraničí prosazuje do čela místostarostu Prahy 11 Jakuba Lepše, u něj ale narazil: „Pan Lepš očividně nechce toho času kandidovat. Pan Pospíšil má nejvyšší šance,“ říká Schwarzenberg.

Štvánová nezískala nominaci

Kalouskovi pro změnu vadí, že Pospíšil byl dříve členem jiné strany. Bere to jako hendikep pro plán, aby nový předseda pracoval na těsnější spolupráci pravicových stran. Končící předseda hovoří ze své zkušenosti, sám byl v minulosti předsedou lidovců. „Nekandiduji proto, abych nepřekážel integračnímu procesu. Předsudky, které jsou vůči mně z doby mého předsedování v KDU-ČSL, jsou vůči němu zase z doby, kdy byl místopředsedou v ODS. Byl by na tom stejně jako já,“ míní Kalousek.

I přes tyto výhrady má před volbou šéfa Pospíšil velkou podporu od regionálních buněk strany. „Mám samozřejmě velkou radost z podpory deseti krajských organizací, ale klíčové jsou až hlasy samotných delegátů,“ řekl LN.

Proti němu by se ráda postavila bývalá pražská radní Ludmila Štvánová. Čtyřiašedesátiletá politička ale nemá pro svou předsednickou misi ani jednu nominaci. „Jsem odhodlaná přivést TOP 09 do Strakovy akademie jako nejsilnější pravicovou stranu. Musíme hledět dopředu,“ říká přesto odhodlaně.

Na sněmu bude také otázkou, jak dalece se „Topce“ podaří upozadit svého dosavadního předsedu Kalouska. Ten je pro mnohé kontroverzní postavou a v zákulisí se hovoří o tom, že právě jeho osoba byla překážkou větší integrace pravice před volbami. Teď se sice nebude ucházet o šéfovské křeslo, vliv si ale určitě bude chtít zachovat. Už v době, kdy stranu po jejím založení oficiálně vedl Schwarzenberg, se o Kalouskovi hovořilo jako o jejím skutečném pánovi a vládci.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat