21. července 2018 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda TOP 09 Pospíšil zvažuje ukončení spolupráce se svým asistentem. Skupuje levné byty pro chudé

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: Lidové noviny

MOST Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil zvažuje ukončení pracovního poměru se svým asistentem Janem Zedníkem (ODS). Ten se totiž kromě práce v Evropském parlamentu živí také skupováním a pronajímáním levných bytů, mnohdy v sociálně vyloučených lokalitách. Dvě třetiny jeho nájemníků žijí ze sociálních dávek. O případu informoval Český rozhlas Plus.

„Potkám se s ním o prázdninách a budeme to řešit. Věděl jsem, že investuje do bytů, ale ne za jakých podmínek. Požádal jsem ho o vysvětlení, takže si získávám veškeré informace,“ sdělil Pospíšil serveru iROZHLAS.cz.

Pospíšil uvedl, že je pro něj takové podnikání obtížně přijatelné, dodal však, že si celou věc nechá vysvětlit. „I on má právo na obhajobu, je soukromá osoba, musím se s ním nejdřív potkat,“ řekl serveru Pospíšil.

Zedník podniká především v Mostě a přilehlých Obrnicích. Dohromady s realitní kanceláří a obchodním partnerem vlastní již 116 bytů. Byty koupil jako investici a zajištění na důchod. Pro pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus uvedl, že levné nemovitosti jsou ideální investiční příležitost na tvorbu hodnoty. Byty v této lokalitě lze obvykle koupit za sto až dvě tisíc korun.

Zedník odmítl, že by za skupováním bytů stála motivace pravidelných příjmů ze státních dávek. Zároveň uvedl, že podniká dle zákona a nemá v nejmenším chuť kádrovat ty, kteří využívají jakýchkoliv doplatků, co se týče bydlení.

Zedníka doporučila Pospíšilovi jeho předchůdkyně Andrea Češková (ODS). „Převzal jsem ho po jiné poslankyni, protože byl seznámen s chodem parlamentu. Mám tam lidi, kteří nemusí mít stranickou legitimaci. Pracoval dobře,“ doplnil europoslanec pro iROZHLAS.cz.

Lidovky.cz