Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Postavte si větroně

Česko

INSPIRACE Studenti perfektně ovládají počítač, ale když jim dáte do ruky šuplery, nevědí si rady

Každý týden se studenti druhého ročníku Střední průmyslové školy na Proseku v Praze 9 mění v letecké inženýry, projektanty, techniky, dělníky i designéry. V rámci šestiměsíčního ročníkového projektu tu totiž staví simulátor bezmotorového kluzáku Cadet v životní velikosti.

Autorem nápadu na spojení výuky strojírenských předmětů, strojírenské praxe a konkrétního „leteckého“ projektu je 7. odbočka Svazu letců České republiky START. Její předseda a šéf Leteckého informačního, vzdělávacího a společenského centra Stará Aerovka Luboš Zahradník k tomu říká: „Myslíme si, že letectví je pro ,vpašování‘ technických oborů do vzdělávání ideální. Všechny děti a studenty zajímá, proč a jak letadla létají a jak se ovládají.“ Neformální vzdělávání může zvýšit zájem o studium technických oborů. Děti také nasbírají řadu zajímavých zážitků, vidí hmatatelné výsledky a naučí se pracovat ve skupině. Ze školy do hangáru Spolupráci si pochvaluje i zástupkyně ředitele SPŠ na Proseku Alena Styblíková: „Je odvěkou touhou učitelů odborných předmětů, aby si studenti mohli v rámci studia věc namalovat, spočítat, ekonomicky vyhodnotit a postavit.“ Proto když přišli letci s nabídkou na spolupráci, škola neváhala. Komplexnost projektu a také prostorové zázemí, které přesahuje možnosti školních dílen, by vlastními silami zajistila jen těžko.

START působí v bývalých montážních hangárech firmy AERO – Dr. Kabeš v pražských Kbelích, kterým se říká Stará Aerovka. Od roku 2000 tam pracuje stejnojmenné letecké informační, vzdělávací a společenské centrum. Spravuje ho občanské sdružení Mezinárodní vysokoškolské středisko pro letecké sporty v Praze, které opuštěné a zpustlé hangáry opravilo a zprovoznilo. Od roku 2005 zde probíhají programy na podporu technického vzdělávání mládeže.

„Impulzem pro projekt stavby leteckého simulátoru Cadet byl zájem střední školy o umístění studentů na povinné školní praxe. „Každý rok se na nás obrací s žádostí, zda by v našem středisku nemohli absolvovat praxi. Rádi jim to umožňujeme, ale snažíme se studenty zaškolit tak, aby byla spolupráce efektivnější,“ říká Luboš Zahradník. Podle jeho kolegy Oty Špačky nejsou dnešní děti o nic víc nešikovné než ty před dvaceti nebo třiceti lety. Jsou jen technicky nerozvinuté a mají podstatně méně možností, jak získat odbornou praxi.

„Mají perfektní znalosti o počítačích a umí anglickou konverzaci. To první je baví, do toho druhého je nutí rodiče. Jenže když jsme jim dali do ruky šuplery, zjistili jsme, že si s nimi mnohdy nevědí rady,“ říká Ota Špaček. A stejné je to s běžně používanými stroji – stojí nad nimi a nemají ani ponětí, co udělat. A tak vznikl projekt simulátoru Cadet.

Studenti v jeho průběhu spojí teoretické znalosti (například když budou počítat těžiště simulátoru, hmotnostní rozbor či aerodynamiku letounu), moderní výuku (ve chvíli, kdy bude potřeba zpracovat dokumentaci projektu v dnes používaných počítačových programech) a manuální zručnost. „Kluci využívají znalostí z předmětů technické kreslení a stavba a provoz strojů; výroba probíhá v praktických předmětech,“ popisuje průběh projektu Alena Styblíková.

Protože v příštím školním roce přibude studentům předmět ekonomika, začnou si se simulátorem „hrát“ dál. „Naučí se spočítat materiálovou náročnost, počet odpracovaných hodin, udělat si ekonomickou rozvahu, zjistit pořizovací a další náklady.

Dítě na rogalu nebo v postroji padáku Kromě projektu Cadet a praxí ke konci školního roku organizuje START i krátké vzdělávací akce s leteckým zaměřením pro základní a střední školy. V rámci jednodenního programu se děti seznámí s principy létání, historií od Ikara přes horkovzdušné balony až po raketoplány a dozvědí se mnohé o jednotlivých typech letadel od modelů až po nadzvukové stíhačky. Vyzkouší si takové atrakce jako být zavěšen pod křídlem rogala a manipulovat s ním, obléct se do postroje padáku nebo se posadí do kabiny nadzvukové stíhačky.

A – co mnohé překvapí – při letectví se klade důraz i na tělesnou kondici a zásady přežití při mimořádných okolnostech. A tak v rámci zmíněných programů střílí školáci ze vzduchovky, běhají slalom s padákem nebo se mohou posadit do vystřelovací sedačky. „O tyto jednodenní akce se starají zejména naši letečtí penzisti a letečtí fandové, kteří mají letadla rádi a kteří o nich mnoho a mnoho vědí,“ říká Luboš Zahradník.

O autorovi| LENKA MARTINKOVÁ, Autorka je stálou spolupracovnicí přílohy Akademie LN

Autor: