Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rada postižených a lidovci žádali konec sKaret. Müllerová podle nich zdržuje

Česko

  15:31
PRAHA - Před ministerstvem práce se konal další happening za zrušení sKaret, přes které k lidem putují dávky a které slouží jako průkaz pro handicapované. Rada postižených a lidovci kritizovali ministryni Ludmilu Müllerovou (TOP 09), že ukončení projektu zdržuje. Ta to odmítla.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vystoupila na happeningu, kde se probíralo zrušení sKaret. foto: Roman VondroušČTK

Řekla, že postupuje podle zákonů a platné smlouvy, kterou má její resort na provoz systému s Českou spořitelnou. Dodala, že úřady práce vydávání karet zastavily.

Privatizace státní správy

"Projekt sKarty je mrtvý, nechceme ho. Není životaschopný, nemá žádnou přidanou hodnotu. Je o privatizaci státní správy a my si to nepřejeme," řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Vyslechlo si ho několik desítek handicapovaných a přívrženců KDU-ČSL.

Konec sKaret

Vláda minulý týden doporučila ministryni práce, aby připravila zákony k ukončení projektu a jednala o něm se spořitelnou. S jejím vedením se Müllerová v pondělí sešla. Výsledkem schůzky je vznik týmu expertů ministerstva, banky a úřadu práce, který propočítá, kolik by stálo ukončení projektu a kolik jeho pokračování. Tyto údaje pak ministryně dá k posouzení kabinetu. Podle rady a lidovců Mülerová a její strana tímto postupem jen situaci zdržují.

Mezi nimi byl i vozíčkář Josef Macík z Přerova, který sKartu a k ní automaticky i spořitelní konto dostal. Jsou mu ale prý k ničemu. Svůj účet, kam mu stát dávky posílal, už měl. K němu patří i platební karta. Sociální kartu tedy má jen jako průkaz pro handicapované. "Stačilo jen dát na starou průkazku razítko a platnost prodloužit. Byl by pokoj a nic by to nestálo - jen trochu práce úředníků a trochu inkoustu na razítko a do pera. Náklady by byly minimální," řekl  Macík.

Dědictví po Drábkovi

"Nepodsouvejte mi, že něco zdržuji. Já jednám," řekla protestujícím ministryně. Zdůraznila, že se musí držet platné smlouvy se spořitelnou a zákonů. Jejich novely prý připravuje. Podle Müllerové dnes nikdo neví, kolik by případné zrušení systému stálo. "To jsou věci, které musíme vyčíslit," dodala. Řekla, že úřady práce přestaly sKarty nyní vydávat.

Müllerová projekt zdědila po svém předchůdci ve funkci a spolustraníkovi Jaromíru Drábkovi. Resort má se spořitelnou smlouvu na sKarty do roku 2024.

ČTĚTE TAKÉ:

Systém kritizoval ombudsman i ochránci soukromí. Stížnosti na něj různým institucím podávali i lidovci. Podle jejich místopředsedy Jana Bartoška vládní TOP 09 v čele ministerstva práce dělala "jeden chybný krok za druhým". Uvedl, že by politici neměli mít za svá rozhodnutí jen politickou, ale i hmotnou odpovědnost.

Novelu zákonů, která sKarty ruší, připravili opoziční senátoři. Sněmovna by jí mohla zabývat na schůzi, která v úterý začíná. ČSSD bude podle svého stínového ministra práce a poslance Romana Sklenáka usilovat o to, aby se norma projednala. "Budeme sledovat koaliční poslance, jestli návrh podpoří," uvedl. ODS a LIDEM jsou pro rušení sKaret, proti je TOP 09.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat