Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postiženým dětem chybí asistenti. Kraje nemají peníze

Česko

  18:09
PRAHA - Zuzana z Nového Strašecí má tříletého syna Štěpána, který je od narození postižený. "Než se narodil, krvácel do mozku, nemůže se proto pohybovat, nemluví," vysvětlila Zuzana.

Ve zkratce jde o to, že se její starší dcera neměla narodit. Lékaři zjistili v těhotenství vzácný Edwardsův syndrom plodu, způsobující těžké postižení, a automaticky ji poslali na potrat. Ona však odmítla. Sama zdravotní sestrou která ví, že potrat není jen nějakým drobným chirurgickým zákrokem, ale doslova trháním živého plodu uvnitř těla ženy. Navíc je věřící. Nechala věcem přirozený průběh. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Rodiče mu sice našli speciální školku, kam ho dávají na čtyři hodiny denně, protože je však v mateřince málo personálu, čas od času tam musí zaskočit sami rodiče, aby chlapce nakrmili nebo převlékli.

Školky i školy, ať už běžné nebo speciální, mohou žádat na kraji o přidělení asistentů pedagogů, kteří pomáhají s výukou i péčí o děti. Potíž je v tom, že na dostatečný počet takových pracovníků nejsou peníze. "Modelová situace je taková, že se na kraji sejdou žádosti o 270 nebo 300 asistentů na plný úvazek, peněz je tak na polovic. Řeší se to potom prostřednictvím zkrácených úvazků," vysvětlil Jan Michalík zÚstavu speciálněpedagogických studií Univerzity Palackého.

‘Nemáme dost rukou ke kočárkům‘

Podobná situace nastala právě ive speciální školce v Rakovníku, kde je Štěpán zapsaný. V mateřince pracují tři asistenti pedagogů na zkrácený úvazek. "Sehnali jsme navíc i osobní asistenty. Nic jiného nám nezbylo. Kdybychom je neměli, nemohli bychom jít s dětmi ani na procházku, nemáme dost rukou ke kočárkům," vysvětlil ředitel Ludvík Vožeh.

ČTĚTE TAKÉ:

Do letošního září situaci navíc komplikovalo to, že asistenti pedagogů byli vyhrazeni skutečně jen pro pomoc při výuce. Převlékání nebo krmení dětí měli na starosti osobní asistenti. To změnila až novelizace vyhlášky ministra školství. Zatímco asistenty pedagogů mohou školy platit z krajských peněz, osobní asistenty by měli financovat sami rodiče z příspěvků na péči.

Pokud jim peníze nestačí, pomoci jim mohou i různé nadace. Školy mohou zase požádat úřady práce odotaci z projektu na podporu zaměstnanosti. Na nedostatek asistentů pedagogů žehrá většina škol a školek. "Kraje sice vykazují velký nárůst počtu přidělených asistentů pedagogů ročně, stejně to ještě nestačí. Jak se bude navyšovat inkluze (zapojování postižených dětí do běžných školských zařízení - pozn. red.), bude jich potřeba víc," řekl Michalík.

A úřady to potvrzují. "S rostoucími požadavky na inkluzi je nedostatečný počet asistentů pedagogů jak ve speciálních školách, ale především v mateřských školách a základních školách běžného typu," upozornila mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Mohlo by vás zajímat