Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postkomunisté se stali celoněmeckou stranou

Česko

Oskar Lafontaine a velká koalice přesvědčili západní Němce, že mohou volit bývalé východoněmecké komunisty.

BERLÍN/PRAHA První sice byly loni Brémy, ale po nedělních volbách v Hesensku a Dolním Sasku už nikdo nepochybuje. V obou spolkových zemích se němečtí postkomunisté dostali poprvé do západoněmeckých zemských parlamentů, když překročili hranici 5 %.

Východoněmečtí postkomunisté se tak pod značkou Levice definitivně stali z reliktu po bývalé NDR celoněmeckou stranou, s níž se musí počítat i na západě země. „Je to senzace, která změní politickou kulturu v tomto státě,“ prohlásil tajemník Levice Dietmar Barsch. „Levice je nyní celoněmeckou stranou a díky tomu vzniká v Německu systém pěti stran,“ tvrdí.

Tahounem úspěchů Levice, kterou tvoří bývalí východoněmečtí komunisté a odpadlíci ze sociální demokracie (SPD), je charismatický Oskar Lafontaine. Bývalý předseda SPD a ministr financí ve vládě Gerharda Schrödera dodává straně v západní části Spolkové republiky důvěryhodnost, již by jí východoněmečtí komunisté dát nemohli.

Levici se daří také díky účasti SPD ve vládě s Křesťansko demokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Postkomunisté tak jako jediní mohou z opozičních pozic tvrdě hájit klasická levicová témata: minimální mzdu, zrušení balíku úsporných sociálních reforem známého pod zkratkou Hartz IV., nebo zákaz vysílání německých vojáků do zahraničí.

V Hesensku, kde je téměř 7 % pro Levici zásadní úspěch, postkomunistům pomohla i hysterická kampaň šéfa zdejší CDU a ministerského předsedy Rolanda Kocha. Koch vedle kriminality mladistvých vsadil na protikomunistickou rétoriku. „Komunisté chtějí převzít moc v Hesensku a zničit náš svobodný systém“ tvrdil Koch a jejich kandidáty označil za lidi, kteří „byli dříve financováni z NDR“.

Do vlády na západě ne. Zatím Strašení nezabralo a Koch, přestože CDU v Hesensku těsně zvítězila, podle všeho přijde o post ministerského předsedy. Také kvůli Levici, která svým úspěchem komplikuje vytvoření vlády v čele s CDU. Ostatně na spolkové úrovni i kvůli Levici vznikla vláda velké koalice.

Do federálního kabinetu a na západě v případě zemských vlád s Levicí zatím nikdo do koalice jít nechce. Ve východních spolkových zemích si s tím ale už nikdo hlavu nedělá. A tak nehledě na dočasnou izolaci na západě se postkomunisté radují ze svého úspěch. Věří, že jejich čas teprve přijde, a připravují se na mohutné oslavy výročí studentských levicových bouří v roce 1968. Okupaci Československa v srpnu téhož roku, které se zúčastnily i východoněmecké tanky, se Levice oslavovat nechystá.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat