Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Postkomunisté se stali celoněmeckou stranou

Česko

Oskar Lafontaine a velká koalice přesvědčili západní Němce, že mohou volit bývalé východoněmecké komunisty.

BERLÍN/PRAHA První sice byly loni Brémy, ale po nedělních volbách v Hesensku a Dolním Sasku už nikdo nepochybuje. V obou spolkových zemích se němečtí postkomunisté dostali poprvé do západoněmeckých zemských parlamentů, když překročili hranici 5 %.

Východoněmečtí postkomunisté se tak pod značkou Levice definitivně stali z reliktu po bývalé NDR celoněmeckou stranou, s níž se musí počítat i na západě země. „Je to senzace, která změní politickou kulturu v tomto státě,“ prohlásil tajemník Levice Dietmar Barsch. „Levice je nyní celoněmeckou stranou a díky tomu vzniká v Německu systém pěti stran,“ tvrdí.

Tahounem úspěchů Levice, kterou tvoří bývalí východoněmečtí komunisté a odpadlíci ze sociální demokracie (SPD), je charismatický Oskar Lafontaine. Bývalý předseda SPD a ministr financí ve vládě Gerharda Schrödera dodává straně v západní části Spolkové republiky důvěryhodnost, již by jí východoněmečtí komunisté dát nemohli.

Levici se daří také díky účasti SPD ve vládě s Křesťansko demokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Postkomunisté tak jako jediní mohou z opozičních pozic tvrdě hájit klasická levicová témata: minimální mzdu, zrušení balíku úsporných sociálních reforem známého pod zkratkou Hartz IV., nebo zákaz vysílání německých vojáků do zahraničí.

V Hesensku, kde je téměř 7 % pro Levici zásadní úspěch, postkomunistům pomohla i hysterická kampaň šéfa zdejší CDU a ministerského předsedy Rolanda Kocha. Koch vedle kriminality mladistvých vsadil na protikomunistickou rétoriku. „Komunisté chtějí převzít moc v Hesensku a zničit náš svobodný systém“ tvrdil Koch a jejich kandidáty označil za lidi, kteří „byli dříve financováni z NDR“.

Do vlády na západě ne. Zatím Strašení nezabralo a Koch, přestože CDU v Hesensku těsně zvítězila, podle všeho přijde o post ministerského předsedy. Také kvůli Levici, která svým úspěchem komplikuje vytvoření vlády v čele s CDU. Ostatně na spolkové úrovni i kvůli Levici vznikla vláda velké koalice.

Do federálního kabinetu a na západě v případě zemských vlád s Levicí zatím nikdo do koalice jít nechce. Ve východních spolkových zemích si s tím ale už nikdo hlavu nedělá. A tak nehledě na dočasnou izolaci na západě se postkomunisté radují ze svého úspěch. Věří, že jejich čas teprve přijde, a připravují se na mohutné oslavy výročí studentských levicových bouří v roce 1968. Okupaci Československa v srpnu téhož roku, které se zúčastnily i východoněmecké tanky, se Levice oslavovat nechystá.

Autor: