11. května 2017 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Postrach dálničních pirátů? Policie testuje luxusní hybrid za téměř čtyři miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Policejní vůz BMW i8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní vůz BMW i8. | foto: Týdeník policie

PRAHA Česká policie ve středu převzala od společnosti Invelt luxusní hybrid BMW i8. Sportovní vozidlo, které mají policisté zdarma zapůjčené na půlroční testování, by mělo být využíváno na jihomoravských dálnicích. Jeho cena se ve vylepšené výbavě běžně pohybuje kolem čtyř milionů korun. Policie už dříve od stejné firmy obdržela na zkoušku elektromobily BMW i3.

Hybridní automobil, který je schopen jezdit na elektřinu i benzín, poslouží jako hlídkový vůz na jihomoravských dálnicích. Policisté jej mají zapůjčený na půl roku, případně na ujetí dvaceti tisíc kilometrů, poté ho budou muset vrátit, uvedla ve středu během slavnostního předávání manažerka BMW Jana Dvořáková.

Policie ČR vůz zapůjčila na půl roku společnost BMW - Invelt.
Vůz je na elektromotor schopný ujet zhruba 30 kilometrů, maximální celkový...

Konkrétní využití vozidla chce jihomoravská policie přiblížit na pátečním oficiálním představení veřejnosti. Vůz vyvedený v typických policejních barvách ovšem nemá zabudovaný radar, tudíž prozatím nebude měřit rychlost. Do budoucna to však není vyloučeno, neboť společnost Invelt policii nabídla, že jakékoliv chybějící vybavení případně ještě doplní.

Cena BMW i8 se ve standardní výbavě pohybuje kolem tří a půl milionu korun. Automobil je schopný na elektromotor dojet zhruba 30 kilometrů, následně se automaticky přepne na spalovací motor, který umožní celkový dojezd až 600 kilometrů. Maximální rychlost uvádí výrobce 250 km/h, během jízdy na elektřinu 120 km/h, přičemž „z nuly na sto“ zrychlí za 4,4 sekundy.

Vůz je opatřený policejním majákem a světelným nápisem STOP.

Vůz je opatřený policejním majákem a světelným nápisem STOP.

Interiér vozu BMW i8.

Interiér vozu BMW i8.

Vedle tohoto modelu převzala policie od zástupců společnosti rovněž jízdní elektrokolo. Už od počátku dubna pak policisté testují v pražských ulicích trojici elektromobilů BMW i3. Pakliže se osvědčí, policie nevylučuje, že by je do svého vozového parku pořídila.

rsaRobert Sattler
  • 10Diskuse