Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Postrach play off? Tygr Čermák

Česko

PRAHA Ve čtvrtfinále předvedl ofenzivní smršť. Liberecký útočník Leoš Čermák dal Spartě pět branek a na jednu přihrál. Hlavně díky němu přejeli Bílí tygři úřadujícího mistra 0:4 na zápasy.

„Když měl puk, tak byl nebezpečný,“ přiznal kapitán Pražanů František Ptáček. „Tu sérii rozhodl on,“ doplnil trenér Slavie, semifinálového soupeře Liberce, Vladimír Růžička.

Čermáka zbrzdilo zranění oka Přitom mohlo být všechno jinak. Slibně se rozvíjející kariéru třebíčského odchovance na jaře 2005 málem ukončilo vážné zranění. Čermák, už tehdy v libereckém dresu, dostal během semifinále s Pardubicemi hokejkou do oka od Petra Koukala.

Prodělal několik operací, nejhorší prognózy hovořily o konci kariéry. Dravý forvard nehrál tři čtvrtě roku, zranění nechalo na oku trvalé následky.

Čermák si zvykl se svým handicapem žít a i přes něj podává špičkové výkony. V letošní základní části extraligy se stal nejproduktivnějším hráčem Liberce, roli tahouna potvrzuje i v play off. Do něj navíc vede Liberec jako kapitán.

Už dnes čeká Čermákovu družinu těžká zkouška. V prvním semifinále se představí na Slavii, tedy v klubu, kde Čermák několikrát působil. „Zápasy proti Slavii jsem dřív prožíval víc. Teď už nejsem zvlášť vyhecovaný nebo přemotivovaný. Beru to v klidu,“ uvedl Čermák. Severočeši měli ze všech týmů nejdelší pauzu před semifinále, Čermák však věří, se na týmu nijak neprojeví. „Když se hraje ve větším sledu, je to lepší. Na druhou stranu ale máme nějaké šrámy z první série, a kluci se tak mohli doléčit. Musíme se s tím poprat a vyrovnat. Slavia na tom ale byla relativně stejně,“ komentoval.

I když je Čermák největší hvězdou svého týmu, nemyslí si, že by se na něj slávisté nějak soustředili. „Nebudou se připravovat na nějaké jednotlivce, a ještě na mě. Máme čtyři vyrovnané pětky a oni se musí připravit na všechny hráče,“ podotkl Čermák.

Předpokládá naopak, že se Slavia představí se svou tradiční hrou. „Na malém kluzišti, které je u nich, budou hrát agresivně, napadat nás a budou se snažit dostat nás pod tlak přímočarou hrou,“ vysvětlil.

Autor: