Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postřelení opětují palbu

Česko

STŘELNICE Martina Zvěřiny

Sociální demokraté ohlásili v úterý vznik stranické křesťanské platformy. To pobouřilo Cyrila Svobodu, který má pocit, že patent na křesťanství patří pouze lidovcům, proto začal ČSSD předhazovat, že jsou sekulární stranou založenou na odporu proti církvi (což ovšem není totéž co křesťanství). Jakoby v odpověď přišlo prohlášení, že platforma je neformálním seskupením, jež chce, mimo jiné, hledat vztah mezi ekonomikou a morálkou. Jako člen platformy bude pomáhat i známý cenzor, pardon posuzovatel kapel z osmdesátých let Miloslav Kučera. Nelze než popřát: hodně úspěchů.

Vnovinách jsem na pana Sobotku ve středu vystřelil v souvislosti s liberalizací regulace videoterminálů, za níž v roce 2005 stál, jak mimochodem potvrzují všichni, kteří s problémem mají co do činění. Pan Sobotka v reakci chlapácky všechny, kteří připomínají jeho podíl na odpovědnosti, pozurážel a svedl vše na Miroslava Kalouska. Možná by si v ČSSD měli položit otázku, proč se tento muž snaží všude šířit dojem, jako by ministrem financí nikdy nebyl.

Kateřina Neumannová zareagovala na pondělní sloupek podobně jako pan Sobotka, prý se do čela organizačního výboru dostala až v létě 2007 a samotný výbor měl rozpočet jen okolo 200 milionů, zatímco většinu z celkových dvou miliard mají na svědomí město Liberec a Liberecký kraj a ty byly spotřebovány zejména na investice do infrastruktury. Jistě, o odpovědnosti politiků, zejména ODS, za šílenou bilanci mistrovství nikdo nepochybuje, ale třeba závodiště ve Vesci za stovky milionů korun si nesporně nepostavili Liberečané proto, aby se zde mohl liberecký primátor s hejtmanem klouzat. Kam organizační výbor ukázal, tam se „investovalo“.

Paní Neumannová má oprávněně pocit křivdy, když se do ní všichni trefují. Avšak připustíme-li, že je dospělou a svéprávnou osobou, může si za to sama. Už když do čela organizačního výboru vstupovala, dalo se s vysokou mírou pravděpodobnosti odhadnout, že bude šampionát finanční žumpou.

Ani sebevětší naivita lyžařčina neopravňuje politiky k hanebnému alibismu. Expremiér Topolánek se zachoval jako „chlapák“, když Kateřinu Neumannovou coby hlavu pořadatelů MS v Liberci ve středu potopil. On ani jeho vláda prý nenesou žádnou odpovědnost za vzniklou milionovou „sekyru“. Stejně „charakterně“ vystoupil i Bohuslav Sobotka, člen vlády předchozí, která šampionát též finančně podporovala; prý za vše může Liberecký kraj a město Liberec. Politici jsou karikaturou gentlemanství, ale na tribunu vedle mistryně světa, to by se cpali.

Blízkého spolupracovníka Davida Ratha vzali v úterý do vazby. Hejtman to včera komentoval, jeho člověku prý hrozí pozastavení členství v sociální demokracii kvůli kauze staré několik let. Že by ztráta pracovní knížky byla horší vězení?

Hrdinou týdne je předseda sněmovny Miloslav Vlček. Neodolal vábení holínkové turistiky a vypravil se včera do povodněmi postižených oblastí, „aby se seznámil s tím, jakou pomoc obyvatelé potřebují“. Co postižení potřebují, záleží především na tom, co jim voda vzala. Rozhodně ale nepotřebují VIP čumila.

lidovky.cz

Celou Střelnici komentátorů LN najdete na www.lidovky.cz

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...