Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postříbřená deblkanoe od rivalů

Česko

Volf se Štěpánkem si dojeli na ME pro druhé místo na typu lodě, který jim doporučili největší soupeři

PRAHA Ve slovenské divočině zvané Čuňovo se zřejmě definitivně našli. Poprvé od olympiády v Pekingu, kde si dopádlovali pro stříbro, Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem propluli se svojí deblkánoí k velké medaili.

Na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v drsném umělém kanálu nalepeném na kraj Bratislavy se radovali z druhého místa.

Srovnané skóre Zároveň vyrovnali letošní vzájemné skóre s bratry Hochschornery na 2:2. Se slovenskými národními hrdiny, kteří vyhráli poslední tři olympiády.

Volf se Štěpánkem Hochschornery porazili paradoxně na typu lodě, který právě jejich letití soupeři společně se svým otcem a výrobcem Vajdou vyvinuli.

„Koncem minulého roku nám „Hochšíci“ svoji tréninkovou loď půjčili na vyzkoušení,“ ocenil jejich počin háček českého deblu Volf.

„Hned jsem poznali, že nová loď jede rychleji dopředu. Je pohodlnější, protože na ní nemusí člověk tolik řídit, zkrátka držet směr.“

Volf se Štěpánkem přitom během letošní sezony občas lehce zapochybovali o správnosti své volby.

„Tedy snad ani ne tak my jako spíše naše okolí,“ připustil Štěpánek. „Teď jsme snad na mistrovství Evropy už každého přesvědčili, že jsme udělali dobrý krok.“ Střídavě jasno a zataženo Loni si Volf se Štěpánkem v peřejích příliš radosti neužili; také letos mívali za cílem náladu spíše proměnlivou. Dva Světové poháry pokazili, když minuli branky, ve třetím skončili druzí, stejně jako předevčírem v Čuňovu. Aneb buď bílá, nebo černá, den, nebo noc.

Že by ona výsledková houpačka souvisela se zvykáním na novou bárku?

„Spíše nám dlouho trvalo, než jsme si zvykli na nové pravidlo, podle něhož se do finálové jízdy nezapočítává čas ze semifinále,“ myslí si Štěpánek. „Už jsem se ale s novinkou srovnal, nevadí mi.“ „Pořadí na čelných místech se teď mnohem víc mění,“ všímá si Volf. „Finále se často jezdí systémem hop, anebo trop.“

Volf se Štěpánkem si po složené maturitě v extrémně těžkém kanále v Čuňovu už zase věří. Tím spíše, že už na lodi od svých největších soupeřů vychytali snad poslední detaily. „Tahle deblkanoe spíše odpouští chyby než ta naše předchozí,“ vysvětluje Štěpánek proměnu. „Jezdí dost rychle, takže se už nemusíme ani tak soustředit na to, jak ji hnát dopředu, jako spíše na klidné projetí branek.“

Pár úprav prodělala i špička lodi. Zatímco váhový rozdíl mezi háčkem a zadákem u Hochschornerů činí deset kilogramů, Volf se Štěpánkem váží stejně.

„Vepředu jsme proto mírně zvedli palubu a těžiště posunuli trochu dozadu. Tím se deblkanoe stala i točivější,“ pochvaluje si cizelérskou práci Volf.

„Řekl bych, že jsme si ji dozobrazili,“ usmívá se Štěpánek.

S bárkou od Hochschornerů, kteří letos prožívají dosti chmurné léto bez jediného velkého vítězství, se elitní český debl chystá na zářijový světový šampionát ve slovinském Tacenu.

S náležitě vyladěnou lodí si prý věří na každého.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...