Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobkyně: Posudek nemá Janouška osvobodit, je to běžný krok

Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | foto: MF DNES: Michal Růžička

PRAHA V průběhu případu lobbisty Romana Janouška, který v opilosti srazil a zranil ženu, vyšetřoval nařídil, aby psychiatři zhodnotili Janouškův duševní stav. Následně poté se objevily spekulace, že by Janoušek mohl díky posudku vyváznout bez trestu. Dozorující žalobkyně to ale odmítá. Je to běžné, nařídil to vyšetřovatel, tvrdí.

Kdo je Roman Janoušek

Roman Janoušek je český podnikatel, miliardář a,lobbista s vazbami na české politiky a možným vlivem na veřejné zakázky. O jeho vazbách na bývalého pražského primátora Pavla Béma a magistrátní úředníky, prostřednictvím kterých ovlivňoval činnost magistrátu a dalších státních institucí, svědčí odposlechy telefonních hovorů. Roman Janoušek se také dostal do povědomí, když v březnu srazil a zranil ženu. Podle policistů řídil opilý.

"Znalec byl přizvaný opatřením policejního orgánu. Tedy vyšetřovatel vydal rozhodnutí, kterým přizval znalce z oboru zdravotnictví a odvětví psychiatrie ke zkoumání duševního stavu," potvrdila LN Jitka Rybenská z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Kdo bude Janouškovu příčetnost posuzovat, nechtěla ale prozradit.

Zkoumání duševního stavu má podle ní dvě fáze. V té první se určí, jestli má lobbista zachovanou ovládací a rozpoznávací schopnost. "Pokud se zjistí, že nemá, tak přijde na řadu otázka, jestli je to z důvodu duševní poruchy, nebo požití alkoholických nápojů," vysvětlila.

A právě dušení porucha by podle ní mohla být varianta, jak by se Janoušek, který je obviněný z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky, vyhnul až desetiletému pobytu za mřížemi. Pokud by ale byla jeho nepříčetnost vyvolaná alkoholem, vězení by nejspíš neuniknul.

PSALI JSME:


Psychiatrický posudek je podle žalobkyně u podobně závažných případů téměř pravidlem. "U sazeb, kde je obviněný ohrožen takhle vysokou trestní sazbou a byl pod vlivem alkoholu, se psychiatrické posudky vypracovávají naprosto běžně," dodala.

Její slova potvrzuje i královéhradecká policie. "Při takto závažných trestných činech je to standardní postup. Znalec musí posoudit, jestli byl obviněný schopen rozpoznat následky svého jednání," řekla LN mluvčí policie Ivana Ježková.

Překvapený byl hlavně Janouškův advokát

Janouškův advokát byl rozhodnutím vyšetřovatele ale překvapený. "Na stůl mi přišlo zhruba před třemi týdny. Nevím, proč se tak policie rozhodla,“ sdělil advokát Vít Široký.

Janoušek na konci března v opilosti srazil svým porsche ženu vietnamské národnosti. Ta utrpěla vážná zranění a musela podstoupit operaci kotníku. Lobbista posléze nadýchal 2,2 promile alkoholu.

PŘÍPAD JANOUŠEK:

Janoušek podle policie při jízdě 23. března v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu, ale jel dál. Po 50 metrech zastavil na křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, lobbista ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policisté jej dostihli, při dechové zkoušce mu naměřili přes 2,2 promile alkoholu. Janoušek se ženě přes právníka omluvil a nabídl jí odškodné. Vyšetřování případu má hlavně objasnit, zda se jednalo o úmysl nebo nedbalost. Soudní znalec v oboru psychiatrie bude zkoumat Janouškův duševní stav. Obhájce sražené ženy Josef Lžičař odmítá, že by mohl Janoušek trestu uniknout.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...