Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
18. února 2014 9:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posudek k jízdenkám nahrává Rittigovi: škodu nelze vyčíslit. Cena obvyklá neexistuje

Ivo Rittig se po propuštění usmíval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig se po propuštění usmíval. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Mocný podnikatel Ivo Rittig je jednou z největších ryb, která v poslední době uvízla v policejních sítích. Před necelým měsícem však u podplukovníka Josefa Kubálka na odboru výnosů a praní peněz Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) přistál dokument, který by v pečlivě utkané policejní síti mohl způsobit významné „oko“.

LN zjistily, že pražský dopravní podnik, kvůli jehož kontraktu s firmou Neograph na dodávku jízdenek byli Rittig a spol. minulý týden obviněni, si nechal vypracovat od znaleckého ústavu Equita Consulting znalecký posudek. Ten se zabýval posouzením ceny zakázky, za kterou podnik v letech 2008 až 2011 Neographu zaplatil 203 milionů korun.

Podle posudku nelze stanovit, zda dopravnímu podniku vznikla zakázkou na jízdenky škoda, respektive jestli byl kontrakt předražený, jak tvrdí policie v usnesení o zahájení trestního stíhání Ivo Rittiga, advokátů Davida Michala a Marka Stubleyiho a podnikatelů Petera Kmetě a Jana Janků.

ČTĚTE TAKÉ:

„Cena obvyklá v tomto případě neexistuje, neboť na tuzemském trhu není možnost srovnání se stejnou nebo obdobnou službou poskytovanou za stejných nebo obdobných podmínek,“ píše se v posudku renomovaného znaleckého ústavu Equita Consulting, který před nedávnem poskytl analýzu například Ředitelství silnic a dálnic ve věci zvlněné D47 a v minulosti odmítl vypracovat Praze 10 riskantní posudek na ocenění nelikvidních dluhopisů společností Via Chem Group a E Side Property v kauze Key Investments.

Cenu není s čím porovnat

Znalci konstatovali, že smlouva podniku s Neographem je časově a věcně neporovnatelná s firmami, které dodávaly podniku jízdenky před a po Neographu (firmě Schwarz Druck skončila smlouva v roce 2007, od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, ta však nemá smlouvu, neboť jízdenky dodává na základě jednotlivých objednávek).

Celý článek najdete v úterním vydání Lidových novin.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...