Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zrádný azbest z lomů. Experty překvapila rakovinotvorná vlákna v ulicích Brna

Česko

  6:00
BRNO/PRAHA - Překvapivý výsledek mělo měření vzorků zimního posypového materiálu v některých částech jihomoravské metropole, které nechala zpracovat Brňanka Věra Rasochová a následně pak i samotná radnice. Jemný štěrk obsahoval azbest, jehož používání kvůli riziku šíření karcinogenních vláken zakazuje evropská i česká legislativa.

Při rekonstrukci kanalizace v Králově ulici v Brně byl v části použitého kameniva naměřen výskyt azbestu. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když pak občané v srpnu poslali na rozbor i hrubší kamenivo, použité při právě dokončované rekonstrukci kanalizace v brněnské Králově ulici, zjistila oprávněná laboratoř přítomnost azbestu i zde. Přitom se podobně jako třeba při nakládání s eternitem šíří i při manipulaci s kontaminovaným kamením do okolí mikroskopická vlákna azbestu, která mohou po vdechnutí způsobit rakovinu plic, hrtanu, vaječníků nebo v ojedinělých případech i zákeřnou formu rakoviny pohrudnice.

„Neuvědomují si, co hrozí“

„Vím o rizicích z dřívějška a zajímalo mě, co se děje u nás. Pracovníci i lidé, kteří s tímto kamenivem manipulují nebo se pohybují v okolí, si neuvědomují, co hrozí,“ svěřila se LN Věra Rasochová.

Pokud kontaminovaný štěrk nebo kámen zmizí třeba pod vrstvou asfaltu, vlákna se dál nešíří. Otázkou však je, jak rychle se ovzduší v okolí vyčistí a jaké koncentraci azbestových vláken byli po čas prací vystaveni dělníci a lidé v okolí. V případě Královy ulice si město, respektive městská společnost Brněnské komunikace, materiál prověří vlastní cestou.

„V tuto chvíli však nelze odhadnout, kdy budou mít k dispozici výsledky,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Dodal ale, že dodavatelé stavby řádně předložili k použitému materiálu zákonem požadované certifikáty obsahující ověření cizorodých látek. Ty přitom přítomnost azbestu neuvádějí. Česká legislativa pro tyto účely totiž zkoumání obsahu azbestu nevyžaduje.

Podle soudní znalkyně Zoji Guschlové, jejíž tým se měřením azbestu zabývá, funguje po celém Česku množství lomů, v nichž těžený kámen azbest obsahuje. V nich i tam, kde bylo kamenivo použito, dochází k nekontrolovanému uvolňování azbestu do ovzduší.

Azbest může být příčinou rakoviny plic, hrtanu či vaječníků.

„Azbest jako přírodní minerál je v některých případech přirozená součást těženého kamene a ukazuje se, že kamenivo o různých frakcích z řady lomů nelze používat s ohledem na celosvětově známá vyplývající zdravotní rizika. To není jen problém Brna, ale i více měst a obcí,“ komentuje dosavadní zjištění Guschlová.

Upozorňuje například na měření před pěti lety v obci Klobouky nedaleko Brna, kde bylo před dokončením revitalizace náměstí v jeho bezprostředním okolí naměřeno v ovzduší přibližně trojnásobné překročení limitu tisíce vláken azbestu na kubický metr. Podobné překročení limitu zaznamenalo před lety měření také třeba v Plzni na jedné z hlavních ulic města. Limit tisíce vláken na kubický metr stanovila před lety Světová zdravotnická organizace (WHO) jako hranici, nad kterou lze už považovat riziko postižení azbestem (po vdechnutí vláken) za významné.

Vysoké koncentrace azbestu v ovzduší pak naměřili odborníci například i v interiéru budovy přilehlé k jedné z opravovaných ulic v Brně. Nebezpečné částečky zkrátka podle Guschlové lidé často nanosí dál od kontaminovaného materiálu na podrážkách bot, k jejich šíření však stačí i pouhé větrání.

Že se nejedná jen o problém Česka, jak podotýká Guschlová, dokládá i nedávná zpráva skupiny CARACAL, což je mezinárodní tým odborníků – poradců Evropské komise, kteří na základě případu z Nizozemska vyzvali bruselské úředníky ke zpřísnění současné evropské legislativy. Ta od roku 1995 zakazuje vyrábět, uvádět na trh a používat výrobky a směsi obsahující záměrně přidávaná vlákna azbestu.

Skupina CARACAL upozornila letos v únoru na případ, kdy kontrola odhalila u materiálu – písku používaného k pískování (obrušování velkých kovových předmětů pískem) kontaminaci takzvaným chryzotilovým azbestem. Na základě podobných případů odborníci teď navrhují, aby Evropská komise zakázala i používání materiálů a výrobků, ve kterých se azbest vyskytuje přirozeně, tedy bez záměru dodavatele. To by v podstatě znamenalo mimo jiné zavřít řadu kamenolomů či pískoven. V některých zemích přitom už takové opatření přijali před lety.

Podceňovaný zabiják

Obecně je známo, že stavební materiály obsahující azbest jsou díky svým protipožárním a izolačním vlastnostem rozšířené z minulosti prakticky všude – na opláštění budov (boletické panely), na střechách (eternit), v bytovkách (azbestocementové odpadní roury), v rodinných domech, ve školách, továrnách, skladech, ale i nemocnicích. Z azbestu je tak i 13 let od jeho striktního zákazu používání v Česku a 23 let od mezinárodního zákazu stále podceňovaný zabiják.

Navíc je dalším rizikem nejen pro běžné obyvatele v okolí, ale samozřejmě i pro zaměstnance lomů, ve kterých probíhá těžba kamene obsahujícího stopy azbestu.

V Česku podle registru nemocí z povolání bylo od roku 1991 hlášeno celkem 1244 případů zhoubných nádorů vzniklých v souvislosti s výkonem profese. Z tohoto bylo 133 smrtelných onemocnění rakovinou pohrudnice, vznikajících někdy až desítky let a výhradně následkem vdechnutí vláken azbestu. WHO dokonce uvádí, že v Evropě je každoročně zaznamenáno 20 až 30 tisíc případů onemocnění spojených s azbestem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!