Jde o pozůstatky tajemného Juditina mostu ze 12. století, který byl předchůdcem slavnějšího mostu Karlova. O Juditině mostě se toho příliš neví, proto je včerejší nález tak významný.
Podle archeologa Zdeňka Dragouna by se z nich dalo vyčíst, která huť jeden z nejstarších mostů v Evropě stavěla. „Dost často se předpokládá, že ho stavěli stejní lidé jako most v Řezně, který je o pár desítek let starší. V poslední době se ale ukazuje, že to tak asi nebylo,“ tvrdí Dragoun.
Včerejší nález torz druhého a čtvrtého pilíře ze směru od malostranského břehu také zpřesní trasu mostu.
Podle dostupných informací stál několik metrů od Karlova mostu po proudu řeky. Směrem k Malé Straně se zužoval, patrně z obranných důvodů. Na obou koncích byly věže s bránami.
Podle památkáře Ondřeje Šefců byl včerejším největším překvapením nález dřevěného roštu, zřejmě konstrukce, kterou původně překrývalo již nezachované zdivo. „Jsou to poměrně masivní trámy, zřejmě románského či gotického původu,“ uvedl Šefců. Potápěči zbytky pilířů vyfotografovali. Ani v budoucnu je nebudou vyzvedávat ze dna.
V příštích dnech se však ponoří pro ozdobnou vázu z 18. nebo 19. století, která bývala součástí jedné ze soch na Karlově mostě. Ze sousoší sv. Antonína Paduánského ji zřejmě někdo v minulosti strhl. Sochy na Karlově mostě trpí vandalismem. Zkázou pro Juditin most ale byla povodeň v roce 1342. Na jeho místě pak vznikl Karlův most.
Více čtěte na straně 5
„Jsou to masivní trámy, zřejmě románského či gotického původu.“