Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Potíže s počítači bez klávesnic

Česko

DISKUSE

Charizmatický šéf Microsoftu stejně jako před několika lety Bill Gates Českou republiku seznámil s vizemi práce na počítačích bez klávesnic, se světem, ve kterém zmizí papír jako zcela zbytečný „nosič“ informací. S jistou nadsázkou a zkušenostmi s překotným vývojem techniky by se dalo říci do roka a do dne. Je to, bohužel, omyl.

Systémy zápisu řeči pro český jazyk se zkouší již několik let. Výzkumy vedou univerzity v Liberci a v Plzni a v polovině minulého roku byla těmto systémům za přítomnosti expertů z USA věnována i část světového kongresu Intersteno. A právě na této akci, která je spojena s mistrovstvím světa ve zpracování textu, se opět ukázalo, že nudné klávesnice mají nad technooptimismem značný náskok.

Jinak řečeno, zápis diktátu počítačem skutečně může fungovat na úrovni přesnosti převyšující 90 procent. Jenže musíte mít nejlépe školeného řečníka (například moderátora) s precizní výslovností a software už jeho řeč „umí“. V USA se školí soudní zapisovatelé zhruba tři měsíce, než získají certifikát a dostanou se k přesnosti, kdy jim počítač pomáhá, a ne vadí. Speciální program a počítačové vybavení včetně tzv. stenomasek nezmiňuji - jsou přirozenou součástí této práce.

Nicméně praxe vypadá tak, že text s chybami se po přepsání musí opravit. Proto lidé, kteří se hlasovým zápisem živí, moc dobře vědí, kolik práce jim ušetří znalost psaní na klávesnici právě ve fázi oprav. U neškoleného řečníka, tedy normálního uživatele, beze vší pochybnosti dostanete výstup v takové podobě, že jeho opravování vám sebere víc času, než kdybyste si ho napsali rovnou.

Devadesát a více procent úspěšnosti zní dobře, ale například v soudnictví (kde se uvažuje o nasazení těchto technologií) mění význam věty pouhá čárka, a to v gramatice našeho mateřského jazyka, který, jemně řečeno, nepatří k nejjednodušším. O peníze jde až v první řadě. Takže na jedné straně stojí nepopulární investice do zhruba 120 hodin výuky, což stačí k ovládání klávesnice, a na druhé sexy deklarace o počítačích bez klávesnic, ale s investicí do zavádění této technologie a do času těch zaměstnanců, kteří texty budou opravovat. Přitom Česká republika drží celosvětový prim v přesnosti/rychlosti přepisu textů na klávesnici...

Proto je také rozumnější zařadit schopnost ovládat klávesnici do základního vzdělání. A abych byl konkrétní, jako střednědobý plán si prosazování klávesnicové gramotnosti vzala za své KDU-ČSL ve svém Projektu 2020.

Je mi líto, že zklamu studenty, kteří si po přečtení dnešních novin představovali, že pro mnohé utrpení na hodinách zvané „diktát“ zmizí z jejich nočních můr, ale zápis hlasem je skutečně efektivní pouze tam, kde jsou dobré podmínky. Jeho masové nasazení by přineslo nejenom vyšší finanční zátěž, ale především nižší produktivitu.

Masové nasazení zápisu hlasem by přineslo nejenom vyšší finanční zátěž, ale především nižší produktivitu

O autorovi| Jaroslav Poláček, předseda odborné komise KDU-ČSL pro ICT, místopředseda Interinfo ČR

Autor: