„Pomohlo mi to najít samu sebe. Ověřila jsem si, že nejím podle potřeby těla, ale očima, naučila jsem se říkat ne a taky mi zmizel ekzém, se kterým jsem se řadu let trápila,“ pochvalovala si.
Archaickou metodu sebepoznání, která vychází z tradice tibetských mnichů, nabízejí v lázeňském areálu od letošního jara. „Není to paramedicína a nelze očekávat, že si tu člověk něco vyléčí,“ upozornil ředitel centra Milan Bajgar. Terapii doporučuje lidem ve stresu, kteří si potmě mohou uspořádat myšlenky, ale i jako prevenci proti řadě onemocnění.
O dovolenou bez slunečních paprsků je veliký zájem. Do konce roku je apartmán ve Vile Mátma plně zarezervovaný a téměř vyprodány jsou i první měsíce roku 2011. Zaváděcí cena za den potmě činí tisíc korun, cyklus trvá nejméně sedm dní. Celé dva týdny strávil v zatemněné a odhlučněné místnosti pracovník v pohřebnictví Petr Bača. K terapii si navíc přidal hladovku, kterou zahájil už týden předem. Zkušenost to byla dobrá, ale zda by ji chtěl prožít podruhé, zatím váhá.
Klimatizovaný apartmán je vybaven nábytkem a stroji na cvičení, nechybí ani koupelna a toaleta. Podává se vegetariánská strava, alkohol a cigarety jsou zakázány. Provozovatelé však vyjdou vstříc, pokud člověka honí mlsná - jedna z klientek si například objednala čokoládu. Terapii lze kdykoliv přerušit a odejít zpátky na světlo.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava