6. listopadu 2018 0:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Potřebujeme vodu, ať sem jedou třeba z pr*ele!‘ Obří požár v Sapě nešlo uhasit, pak přilétla shůry myšlenka a vrtulník

PRAHA Bylo 33 minut po půlnoci 6. listopadu 2008, když byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár tržnice Sapa. Napěchované prostory nešlo uhasit a oheň neustále rostl. Až odpoledne pomohl nápad povolat poprvé na hašení budovy vrtulník. Zásah v Sapě ale trval neuvěřitelných 181 hodin, účastnilo se 81 jednotek, celkem 954 hasičů ze šesti krajů.

Příběh obřího požáru, který vypukl přesně před 10 lety, přináší sedmý díl seriálu Praha v plamenech.

Požár tržnice Sapa v Praze v listopadu roku 2008. Hasičům zásah trval několik...
Požár tržnice Sapa v Praze v listopadu roku 2008. Hasičům zásah trval několik...

Pražští hasiči v seriálu svými slovy vypravují, jak zasahovali u největších a nejtragičtějších požárů v historii. Diváci se dozví „příběh“ každého ohně, včetně toho jak vznikl a kdo za něj mohl.

Banner Praha v plamenech.

Seriál vznikl ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy, který si letos připomíná 165 let od svého založení. Diváci od 16. října do 20. listopadu uvidí každé úterý jeden ze šesti videodokumentů.

První díl byl o obřím požáru Průmyslového paláce, po kterém je škoda miliarda korun

V seriálu mohou diváci spatřit i dosud nepublikovaná unikátní videa a fotografie z archivu HZS Praha. Průvodcem seriálu je Martin Kavka, bývalý výjezdový hasič, nyní vedoucí vyšetřovatelů požárů a tiskový mluvčí. V seriálu promluví jak „maníci“ - běžní hasiči, tak nejvyšší velitelé.

Třetí díl byl o nejtragičtějším požáru v dějinách ČR - hasičům se ze zamřížovaného pekla podařilo vysvobodit dva lidi, děvět ale uhořelo

Jedinečný bude díl o Jiřím Čmakalovi. V roce 1999 při hašení tržnice Sapa se pod ním propadla střecha. Čmakal strávil ve strašlivé výhni 90 sekund, pak tři jeho kamarádi bez ohledu na vlastní zdraví šli obličejem proti plamenům a podařilo se jim ho z hořící haly vytáhnout. Čmakal měl však na polovině těla popáleniny III. stupně. Šest dní strávil v kritickém stavu a v bezvědomí. Absolvoval desítky operací, přesto se k hasičům po roce vrátil.

‚Matka si stoupla na tělo omdlelé dcery, aby byla víc z okna.‘ Zdánlivá banalita s ledničkou stála životy 8 lidí

Diváci také uslyší výpovědi hasičů, kteří letos v lednu zachránili okolo 40 lidí z hořícího hotelu v Náplavní ulici. Požár si i přesto vyžádal pět mrtvých.

Šestidílný seriál na serveru Lidovky.cz doplní od 19. října každý pátek dalších šest článků s množstvím videorozhovorů, fotogalerií a dalších videí. Čtenáři se v nich dozvěděli o práci hasičských vyšetřovatelů a o legendárním Janu Havrdovi. Další díl byl zaměřen na práci „neviditelných profesionálů“ - lidí z operačního střediska.

Čtenáři také dostanou příležitost nahlédnout do „hasičského MASHe“ - stanice č. 3 v Holešovicích, postavené nacisty jako provizorium na deset let. Další díly se budou věnovat tomu, co hasiče k jejich práci láká, proč ji dělají a jak se jim žije či ukáže příběhy hasičů, kteří při záchraně či hašení riskovali to nejcennější, co mají - vlastní život.

Poděkování

Tvůrci tímto děkují vedení, současným i minulým příslušníkům HZS Praha za spolupráci: Pavel Boček, Martin Bouška, Petr Červenka, Ondřej Černý, Jiří Čmakal, Jan Havrda, Jan Havrda mladší, Jarka Havrdová, Martin Haušild, Roman Hlinovský, Vladimír Holý, Jiří Hošek, Pavel Hošek, Tomáš Horský, Václav Huřík, Lukáš Kavala, Martin Kavka, Antonín Kasík, Radek Kislinger, Jiří Klindera, Lukáš Král, Magda Kramářová, Václav Kratochvíl, Jiří Krygel, Josef Křen, Milan Mach, Felix Malec, Milan Pacík, Vladimír Polanecký, Jiří Rýpar, Radek Svatoš, Aleš Šenkýř, Iveta Škramlíková, Antonín Šustr, Pavel Valeš, Miloš Vorel. Za fotografie patří poděkování Jaromíru Chalabalovi.

Všem, na které jsme zapomněli, se předem omlouváme.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz