Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Potřebujeme změnu - nového vůdce“

Česko

Pod britským premiérem Gordonem Brownem se stále intenzivněji kýve židle.

Po neúspěších labouristů na všech frontách přibývá těch, kteří žádají jeho rezignaci.

LONDÝN/PRAHA Ekonomická recese, skandál kolem pochybných ekonomických výdajů poslanců. Na britské vládnoucí labouristy se za posledních pár týdnu navalilo množství problémů, kterým již nejsou schopni čelit. Dokazují to alespoň výsledky čtvrtečních místních voleb i odhady předpovídající drtivou porážku ve volbách do Evropského parlamentu.

Přesné výsledky eurovoleb nebyly do uzávěrky tohoto vydání LN známy. První odhady ale ukazovaly, že labouristi by mohli v hlasování skončit dokonce až na třetím či čtvrtém místě. Zvítězit by přitom měli opoziční konzervativci. A navíc z neobliby labouristů by mohly v evropských volbách profitovat jak protievropská Strana nezávislosti Spojeného království, tak krajně pravicová xenofobní Britská národní strana.

Pro Browna byl minulý týden celkově velmi náročný. Odstoupilo mu celkem deset ministrů, musel tedy narychlo provést přesuny ve svém kabinetu. Do toho katastrofální výsledky místních voleb, teď neúspěch v těch evropských. Vše mělo vliv na to, že sílí hlasy kritiků, kteří požadují Brownovu rezignaci. Podle nich premiér není vůdcem, který by mohl jejich stranu dovést k volebnímu vítězství.

Naposledy například vyzval k „urgentní debatě“ nad Brownem bývalý ministr spravedlnosti Charles Falconer, blízký přítel Tonyho Blaira. „Myslím, že docela rychle směřujeme k potřebě změny a tou změnou by měla být výměna vůdce,“ citovala agentura AFP Falconera. Potřebujeme být hlavně jednotní. Jde to pod současným vedením? Nejsem si jistý,“ dodal.

Varování pro rebely uvnitř labouristů Rebely uvnitř labouristů ale včera varoval jeden z mála dosavadních Brownových stoupenců,ministr obchodu Peter Mandelson. Kampaň proti současnému premiérovi by podle něj mohla vést k předčasným volbám, které by nejspíš vyhráli opoziční konzervativci Davida Camerona. A tento vývoj by byl nepříjemný i pro osud Lisabonské smlouvy. Cameron se již několikrát nechal slyšet, že v případě svého vítězství by o ní nechal znovu hlasovat v referendu. Což by mohlo znamenat, že by nemusela být schválena. „Jestliže budeme mít již třetího vůdce, bude to znamenat velký tlak na uspořádání parlamentních voleb ještě předtím, než se nám podaří provést změny v ekonomice, ve veřejných službách, v parlamentu, které od nás lidé chtěli vidět,“ citovala BBC Mandelsona. Jak se ale včera ukázalo, ani jeho podpora Brownovi není, nebo nebyla vždy stoprocentní. Na veřejnosti se totiž objevil e-mail, který v lednu 2008 Mandelson napsal. A mimo jiné v něm na Brownovu adresu zmínil, že jde o „nespolehlivého muže, který působí velmi rozpačitě“.

Gordon Brown ale včera opět zopakoval, že odstoupit nehodlá. „Co by si o nás veřejnost myslela, kdybychom odešli teď, když nás potřebují?“ uvedl britský premiér.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...