Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potvrzeno: Benedikt XVI. zastaví v Brně letadla i provoz na dálnici

Papeř Benedikt XVI. navštíví brněnskou diecézi jako první papež od jejího vzniku v roce 1777, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papeř Benedikt XVI. navštíví brněnskou diecézi jako první papež od jejího vzniku v roce 1777, | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRNO Návštěva papeže v Brně si vyžádá historicky největší omezení dopravy ve městě. A to přesto, že Benedikt XVI. vůbec neopustí okolí letiště. Přesto dnes organizátoři oficiálně potvrdili, že zavřou dálnici a omezí provoz letiště.

Podle odhadů zástupců brněnského biskupství by na bohoslužbu u brněnského letiště mělo přijít více než sto tisíc lidí. V neděli 27. září tam tedy bude každý stý obyvatel republiky.

Připraven pro ně bude areál s kapacitu 123 000 lidí, který půjde operativně o dalších třicet tisíc rozšířit. "Přihlášených je zatím 80 tisíc, počítá se tedy s rezervou pro poutníky, kteří přijedou bez přihlášení až na místo," sdělil dnes koordinátor příprav Petr Zelenka. Jen ve VIP zóně poblíž pódia bude na čtyři tisíce hostů včetně speciální sekce pro vozíčkáře. V prezidentské lóži tam má usednout Václav Klaus.

Policisté se rozhodli zavřít část dálnice D1

Policisté naznali, že jediným způsobem, jak vyřešit dopravu, bude uzavřít část nedaleké dálnice D1 a změnit ji v parkoviště autobusů. Karel Pospíšil z krajského policejního ředitelství uvedl, že bude uzavřená od soboty večer nejpozději do neděle do 20 hodin. "Počítá se s příjezdem dvou tisíc autobusů, což je na délku za sebou deset kilometrů. Vzhledem k nejistému počasí bylo nutné pro ně najít zpevněnou plochu," řekl. Auta budou parkovat na starém brněnském letišti v Brně-Slatině, nezpevněná plocha pojme až 30 tisíc vozů.

České dráhy vypravují speciální spoje na nádraží ve Šlapanicích a ve Slatině, odkud bude možné dojít pěšky. Mimořádnou dopravu chystá i brněnský dopravní podnik, autobusy budou jezdit v případě potřeby v minutových intervalech. Po dobu pobytu papeže bude navíc uzavřené letiště.

Do Brna zřejmě přijede víc lidí než do Staré Boleslavi

Na svátek sv. Václava, tedy den po brněnské mši, má Benedikt XVI. přijet také do Staré Boleslavi. Církev prostřednictvím farností distribuuje bezplatné místenky a odhady mluví o tom, že v Brně bude lidí mnohem více než v Boleslavi. Areál v sousedství letiště proto bude zahrnovat i stánky s občerstvením. Mše je naplánována na 10.00, ale program začne již brzy ráno a potrvá do odpoledních hodin.

Kvůli přehlednějším informacím brněnské biskupství již zřídilo i speciální internetové stránky. Na adrese www.biskupstvi.cz/papezvbrne se lidé dozvědí další podrobnosti, informace budou pravidelně aktualizovány. Ode dneška nabízí i možnost požádat o každodenní zaslání textové zprávy s některou z papežových myšlenek.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...