Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potvrzeno. Úředníkem obviněným kvůli miliardové zakázce je Šiška

Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška | foto: ČTK

PRAHA Bývalým úředníkem ministerstva práce, kterého protikorupční policie minulý týden obvinila v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, je Vladimír Šiška. Někdejší náměstek ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) čelí obviněním i v dalších kauzách spojených s ministerstvem.

Šiška to potvrdil České televizi s tím, že obvinění považuje za absurdní. Policie ho viní z pokusu o zneužití pravomoci, o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a o porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ČTĚTE VÍCE:

Společně s ním je obviněn i soudní znalec, a to za pomoc k těmto trestným činům a dále za pokus o zločin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení.

Údajné protiprávní jednání souvisí podle dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly s veřejnou zakázkou, jejímž cílem byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení. "V případě, že by nedošlo ke zrušení zadávacího řízení rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže před podpisem smlouvy, mohla podle policejního orgánu České republice vzniknout škoda ve výši jedné miliardy korun," uvedl žalobce již dříve.

Zrušený tendr

Obvinění pravděpodobně souvisí s tendrem, který antimonopolní úřad zrušil právě před rokem. Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Záměr vybrat dodavatele v jednacím řízení bez uveřejnění byl podle úřadu nezákonný a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Šiška tehdy postup ministerstva hájil tím, že důvodem pro zadání zakázky IBM byl především znalecký posudek. Antimonopolní úřad však posudek označil za nezpůsobilý. Znalec se prý spíše než na zodpovězení otázky, která řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné. Podle poradenského sdružení Indoc, které ve věci iniciovalo trestní oznámení, je obviněným znalcem Vladimír Smejkal. Ten ovšem minulý týden tuto informaci popřel.

Šiška je společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem obžalován z podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla firmě OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou podala k antimonopolnímu úřadu.

Drábkův exnáměstek čelí obvinění také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Testování na přítomnost koronaviru - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Testování na přítomnost koronaviru - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Testování na přítomnost koronaviru - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.