Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno. Špotáková mění kouče

Česko

Světovou rekordmanku bude nyní připravovat Jan Železný, nejslavnější oštěpař světové historie

PRAHA Už je to definitivní. Den po triumfu v Diamantové lize oznámila světová rekordmanka Barbora Špotáková, že po jedenácti letech končí spolupráci s trenérem Rudolfem Černým a bude se připravovat ve skupině trojnásobného olympijského vítěze Jana Železného.

„Rozhodnutí nepřišlo ze dne na den. Honzu Železného jsem vždycky měla jako toho, kdo mi pomáhá s technikou, a teď to potřebuju nejvíc. Tahle možnost se nabízela, on je ten nejpovolanější, bude to nový impulz. Moje technika nebyla letos vůbec dobrá,“ vysvětlila 29letá Špotáková, a potvrdila tak změnu, o které LN informovaly již ve středu.

Vše se odehrálo v restauraci U Pinkasů, kde oštěpařka slavila svoje předchozí medaile z velkých podniků. Oslavu pátého kovu, bronzu z nedávného ME v Barceloně, však vystřídala citlivější záležitost.

„Děkuji Báře, že to se mnou tak dlouho vydržela, musela hodně dřít a poslouchat. Ale byla to s ní krásná léta a přeju jí další úspěchy,“ pravil Rudolf Černý, který své již bývalé svěřenkyni přinesl symbolicky kytici jedenácti žlutých růží.

„Spíš já bych měla poděkovat. Spolupracujete s trenérem jedenáct let, z toho pět let vozíte medaile, to není jen tak,“ reagovala olympijská vítězka. „Začínali jsme spolu u víceboje, přešli na oštěp, povedly se nám neskutečné věci. Pod jeho vedením jsem i dostudovala, v té době se mi hodně přizpůsoboval. Mohla jsem přijít na Julisku, kdy se mi chtělo, Ruda tam byl kvůli mně od rána do večera,“ ocenila. „Jenže teď už můžu svůj čas přizpůsobit tréninku. Už nepotřebuju být sama ve skupině, spíš naopak – potřebuju skupinu, která táhne. Ruda je původně vícebojařský trenér, přibližně od olympijského roku, kdy jsem hodila světový rekord, už mi k technice nemohl moc sdělit,“ doplnila.

Atletka nepopřela, že oznámit trenérovi své rozhodnutí nebylo snadné. „Oficiálně jsem mu to řekla až hodinu před setkáním s novináři. Ale na Rudovi je vidět, že překvapený není. Už nějaký čas jsme to věděli oba, já jsem mu to totiž v jakémsi afektu na tréninku párkrát vpálila. Ale každý rozchod je těžký,“ uvedla při pohledu na kouče, v jehož tváři byl spíše nucený úsměv.

Trénink se světovou dvojkou Špotáková se těší na to, jak se začlení do Železného tréninkové skupiny, v níž jsou i druhý oštěpař letošních světových tabulek Petr Frydrych a šestý Vítězslav Veselý.

„Snadné to ale asi nebude. Jenže já jsem bezkonfliktní člověk, věřím, že se sžijeme a bude legrace. Složitější to bude pro Honzu, jen považte – světový rekordman trénuje světovou rekordmanku! Už vidím, jak si každý myslí, že příští rok hodím pětasedmdesát metrů... Ale ono to tak vůbec být nemusí, je to risk, který si bere na triko. Byla jsem ráda, když mi odpověděl, že by do toho šel. Myslím, že změna v technice bude velká a že se to projeví,“ doufá šampionka.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...