21. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potvrzeno: úředník z milionové vily porušil zákon

Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům úředníka Ředitelství silnic a dálnic Václava Nestrašila. | foto: ReprofotoLidovky.cz

Šéf kritizovaného mýtného Václav Nestrašil musí vysvětlit, jak financoval luxusní vilu za 15,5 milionu korun. "Pokud vysvětlení nebude věrohodné, předpokládám personální opatření," říká ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Stanjura: Počkám na zprávu

Co říkáte na to, že Nestrašil nepřiznal stavbu domu za 15,5 milionu korun?
Pověřil generálního ředitele Čermáka, aby věc prověřil a podal mi komplexní informaci, protože je to především jeho podřízený a jeho odpovědnost. Pokud se ukáže, že měl povinnost, je to porušení zákona o střetu zájmů. Z hlavy to nevím, ale zřejmě ji měl. Postup je potom jasný: generální ředitel ho vyzve, aby to dodatečně podal a hrozí tam pokuta až 50 tisíc korun. Nechám prověřit i kontrolní mechanismy ministerstva. 
Bude to mít i personální dohru?
To bude záležet na tom, jak prokáže původ nabytého majetku. Když to nebude věrohodné, předpokládám, že pan ředitel přikročí k personálnímu opatření. Pokud "pouze" zapomněl podat majetkové přiznání, mohlo by přijít opatření v rámci mzdových pravidel a podobně. Nechám to na generálním řediteli.
Působí na vás Nestrašilovo vysvětlení věrohodně?
To jsem nezkoumal. Pouze jsem pověřil pana Čermáka, počkám na jeho zprávu. 
Nejde odpovědnost i za generálním ředitelem, nebo za někým z vedení?
Ne, je to zodpovědnost každého z těch, kteří to musí podat. Kdybych to nepodal já, těžko říct, že zodpovědnost za to má premiér. 
Je standardní, aby si úředník postavil vilu za 15,5 milionu?
Nedokáži to říct, nevím, z jakých pochází poměrů, nevím, jak je starý, zda měl před příchodem do státní správy nějaký majetek. Kdyby to byl člověk rok po škole a byt mu nekoupili rodiče, potom by to bylo divné.
Vnímáte to po kritické zprávě NKÚ jako další ránu mýtnému v krátké době?
Nemyslím si, že to má s ním něco společného. Tedy kromě toho, že na úseku mýta pracuje.

Od soboty, kdy na Nestrašilovy netransparentní realitní transakce upozornil server Lidovky.cz, kauza přinesla jedno rozuzlení: úředník jednoznačně porušil zákon o střetu zájmů, neboť neodevzdal majetková přiznání.

"Generální ředitel David Čermák situaci prověřil a došel ke zjištění, že skutečně nebyla ze strany pana ředitele Nestrašila naplněna zákonná povinnost podání majetkového přiznání," uvedla Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, kde Václav Nestrašil od roku 2007 vede úsek elektronického mýtného.

Jak už server Lidovky.cz uvedl v sobotu, státní úředník si nechal rodinný dům postavit v Černošicích u Prahy. "Já to určitě mám přikryté. Všechno je doložitelné. Tři nemovitosti jsme prodali a z toho jsme postavili," reagoval Nestrašil. Jenže majetková přiznání odevzdal jen za rok 2008 a 2010.

V nich o milionových prodejích není ani zmínka. Naopak v roce 2008 koupil byt za 6,1 milionu korun. Vlivný úředník ale své povinnosti neutekl,  nyní musí majetkové dotazníky zpětně doplnit. "Nestrašil byl generálním ředitelem vyzván k co nejrychlejšímu doplnění této zákonné povinnosti," dodala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Avšak ani tyto dokumenty nemusí zahnat všechny pochyby. Podle zákona stačí, když do formulářů napíše cenu prodaných nemovitostí a výši hypotéky. Komu je prodal, už uvádět nemusí. Stejně tak jako firmy, které mu nákladný dům stavily.

Lidovky.cz se Nestrašila navíc mimo jiné dotázaly, zda může vyloučit, že stavbaři nepracovali současně i pro Ředitelství silnic a dálnic. Otázky však nechal Nestrašil až do pondělního večera bez odpovědí.

Pochybnosti o jeho majetkových poměrech umocnil nález Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož "stát selhal téměř ve všech oblastech přípravy a realizace výběru mýtného". Nadto národní auditoři spočítali, že mezi lety 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady činily 15,6 miliardy.

ČTĚTE TAKÉ:

 

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky