Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno. Ve formuli 1 nebude možné tankovat

Česko

MADRID/PRAHA To, o čem se v posledních týdnech diskutovalo, se včera stalo skutečností. Ve formuli 1 nebude možné od příští sezony tankovat palivo během závodu.

Vyplývá to ze sportovních a technických regulí, které zveřejnila Mezinárodní automobilová federace.

Zákaz tankování má přinést zrychlení tempa závodů a omezit taktizování. Zatím však není jasné, jaké bude mít dopady na atraktivitu. „Jestli díky tomu bude lepší, nebo horší podívaná, na to se v tuto chvíli těžko odpovídá,“ dumá hlavní technický ředitel stáje Renault Pat Symonds.

Tankování během závodu bylo znovu zavedeno v roce 1994 jako reakce na tehdejší nadvládu týmu Williams. Jeho monoposty byly v každém kole o několik sekund rychlejší než zbytek startovního pole. Frustraci z nudné podívané měly vyřešit právě delší zastávky v boxech.

„Je ironií, že tankování se zavedlo, aby se okořenily závody. Avšak teď má opačný efekt. Zákazem dotankování budou kolísat časy kol a závody se zlepší,“ myslí si David Coulthard, který loni uzavřel svoji bohatou kariéru.

Druhou změnou v prestižním šampionátu je úprava kvalifikace. Protože do seriálu přibyly tři nové stáje, vypadne v prvních dvou fázích vždy osm nejpomalejších pilotů a poslední části se zúčastní deset vozů.

Autor: