Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno. Ve formuli 1 nebude možné tankovat

Česko

MADRID/PRAHA To, o čem se v posledních týdnech diskutovalo, se včera stalo skutečností. Ve formuli 1 nebude možné od příští sezony tankovat palivo během závodu.

Vyplývá to ze sportovních a technických regulí, které zveřejnila Mezinárodní automobilová federace.

Zákaz tankování má přinést zrychlení tempa závodů a omezit taktizování. Zatím však není jasné, jaké bude mít dopady na atraktivitu. „Jestli díky tomu bude lepší, nebo horší podívaná, na to se v tuto chvíli těžko odpovídá,“ dumá hlavní technický ředitel stáje Renault Pat Symonds.

Tankování během závodu bylo znovu zavedeno v roce 1994 jako reakce na tehdejší nadvládu týmu Williams. Jeho monoposty byly v každém kole o několik sekund rychlejší než zbytek startovního pole. Frustraci z nudné podívané měly vyřešit právě delší zastávky v boxech.

„Je ironií, že tankování se zavedlo, aby se okořenily závody. Avšak teď má opačný efekt. Zákazem dotankování budou kolísat časy kol a závody se zlepší,“ myslí si David Coulthard, který loni uzavřel svoji bohatou kariéru.

Druhou změnou v prestižním šampionátu je úprava kvalifikace. Protože do seriálu přibyly tři nové stáje, vypadne v prvních dvou fázích vždy osm nejpomalejších pilotů a poslední části se zúčastní deset vozů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!