21. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poučení jménem ABL. Stát chystá bič na mocné bezpečnostní agentury

Logo firmy ABL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo firmy ABL. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo vnitra se chystá zkrotit soukromé bezpečnostní firmy, pokud se utrhnou ze řetězu. Jedním z motivů je poučení z případu agentury ABL, která byla před čtyřmi lety obviňována ze zasahování do politiky či užívání nelegálních odposlechů. Její zakladatel Vít Bárta stál u zrodu tehdy vládních Věcí veřejných.

Když MF DNES uveřejnila dokumenty, že Věci veřejné mají být prostředkem ABL k rozšíření jejího vlivu, ukázalo se, že stát postrádá nástroj, jak činnost agentury, pokud zdivočí, zarazit. „Omezení těchto excesů nelze dosáhnout jinak než novou právní úpravou, která obdobné činnosti výslovně zakáže,“ uvádí návrh zákona, jehož prostřednictvím chce vnitro činnost agentur regulovat.

ABL, Bárta a VV

Zakladatel a někdejší šéf ABL Bárta byl kometou politické scény před čtyřmi lety. Se stranou Věci veřejné pronikl do sněmovny a stal se ministrem dopravy. Jeho partaj měla vliv i na vnitru. Už jako známý politik musel Bárta vysvětlovat, jestli ABL v roce 2006 sledovala politiky v Praze 11. Tehdy uvedl, že firma prověřovala podezření z korupce.

Vít Bárta na pravidelném diskusním večírku v plzeňské kavárně Partie.

Vít Bárta.

Členové VV časem začali své spory řešit prostřednictvím odposlechů a vzájemným nahráváním, čímž partaj začala upadat. Padlo i obvinění, že Bárta některé straníky uplácel. Nejvyšší soud ale letos řekl, že se jednalo o půjčky.

„Zákon zavádí drastickou sankci spočívající v odnětí licence provozovateli soukromé bezpečnostní činnosti ministerstvem,“ řekla LN mluvčí vnitra Hana Malá. Nástrojem mají být licence, které budou udělovány na deset let. Jestliže firma zneužije své zaměstnance a znalosti k nekalým praktikám, stát jí licenci odebere.

O nutnosti zavedení kontroly bezpečnostních agentur, která bude mít oporu v zákoně, hovořil již dříve Jaroslav Salivar. Někdejší náměstek ministra vnitra připravoval původní verzi právní úpravy, kterou nyní dokončují současní úředníci ministerstva.

Zamezit střetu zájmů

Salivar je toho názoru, že současná praxe, kdy agentury dostávají koncese na základě živnostenského zákona, není dobrá. „Neposkytuje dostatečné mechanismy pro kontrolu a účinné sankcionování soukromých bezpečnostních služeb a zabránění jejich zneužití k různým nekalým úmyslům,“ uvedl v analýze, kterou lze dohledat na webu školy, kde nyní působí.

Firmy budou rády Návrh zákona neobsahuje pouze možnost udělovat a odebírat licence. Řeší třeba i střet zájmů. Podle úředníků z ministerstva se stává, že bezpečnostní agentury někdy pracují zároveň „pro svého zákazníka i proti němu“, čímž mohou hrát roli v konkurenčním boji dvou znesvářených firem.

To by nyní mělo skončit. „Nová právní úprava výslovně zakazuje uzavřít takovou smlouvu o výkonu bezpečnostní činnosti, která by zakládala střet zájmů,“ uvedla Malá. Členka bezpečnostního výboru sněmovny Jana Černochová (ODS) se domnívá, že firmy zákon uvítají. „Budou rády, že je podnikatelské prostředí vhodně upraveno,“ řekla LN.

Grafika: Co se o VV už dávno ví

Její slova částečně potvrdil mluvčí holdingu Mark2 Corporation Investment SE Zdeněk Novák. „Stanovení pravidel v tomto oboru bymělo přispět k růstu kvality a profesionality poskytovaných služeb,“ věří. Zároveň ale podotkl, že vnitro při přípravě zákona nevyslyšelo odborníky. „Máme za to, že koncepce zákona mohla být výrazně lepší,“ řekl Novák.

Bártova stopa

Firma Mark2 Corporation nesla kdysi název ABL. Přejmenovala se před dvěma lety a důrazně se distancuje od všech nařčení z „éry Víta Bárty“. Novákovi proto vadí, když důvodová zpráva k zákonu doslova hovoří o „jedné konkrétní soukromé bezpečnostní službě“, která ovlivňovala komunální volby v Praze a montovala odposlechy do bytů politiků.

„Žádná z našich společností do průběhu jakýchkoliv voleb, tedy ani těch zmiňovaných, nijak nezasahovala,“ řekl LN Novák. „Agentura ABL žádnou roli v životě bývalého kabinetu nehrála,“ dodal mluvčí společnosti Mark2 Corporation.

, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz