Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Použil kód 7500. A nehlásil se...

Česko

  7:33
PRAHA - Pilot malého letadla Cessna 172, kterého v pátek doprovázely do Rakovníka gripeny z čáslavské letecké základny, možná přijde o statisíce korun.

Gripen. foto: AFP

Ze zjištění LN totiž vyplývá, že možná bude muset zaplatit náklady spojené s mimořádným vzletem gripenů střežících vzdušných prostor České republiky. Kromě toho ho s velkou pravděpodobností nemine pokuta od Úřadu pro civilní letectví za porušení leteckých předpisů.

Celkově by jeho soukromý rozpočet mohl přijít o několik set tisíc korun. Slabou útěchou mu může být, že by se stal prvním v Česku, kdo by náklady se vzletem armádních bojových letounů musel platit.

Každopádně si pátečního incidentu, který prověřil obranu našeho vzdušného prostoru, všimli i v zahraničí. Gripeny jsou totiž součástí mezinárodního systému ochrany vzdušného prostoru NATINA, který je podřízen velení NATO. Dosud není jasné, co se v pátek dopoledne stalo.

Pilot malého letadla typu Cessna odstartoval z Mnichova Hradiště a měl namířeno do Rakovníka. Stejně jako všichni ostatní piloti malých letadel si měl na transpondéru neboli odpovídači manuálně nastavit kód, který dostal a jenž umožňuje řídícím věžím sledovat jednotlivá letadla.

„Je to zařízení, které automaticky vysílá určitý kód. Ten je čtyřmístný a každé číslo kódu se nastavuje manuálně od 0 do 9. Letadlo dostane svůj kód a ten se na věžích zobrazuje. Podle něj vedoucí letového provozu ví, jaké letadlo se jim hlásí, a kam má namířeno,“ vysvětlil Václav Pecka z aeroklubu Most.

Podle něj jsou pro piloty určité kódy zapovězené - mohou se používat jen v nouzi. „Jsou smluvené kódy, které bez pilotova hlášení oznamují nějaký problém. Například únos letadla, což je kód 7500,“ dodal Pecka. Právě kód 7500 vysílala cessna, v níž se navíc do vysílačky na výzvy vojenských letců nikdo nehlásil.

Příčiny incidentu nyní zkoumají experti z Ústavu pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod. „Vypracují závěrečnou zprávu, na jejímž základě zahájíme s pilotem správní řízení,“ řekla mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitka Ungerová. Podle ní může pilot dostat několikatisícovou pokutu a případně přijít i o pilotní průkaz.
Autor: