Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Používáme miliardu počítačů

Česko

HELSINKY Počet osobních počítačů používaných po celém světě překročil hranici jedné miliardy přístrojů. Vyplývá to z odhadů výzkumné společnosti Gartner.

Růst počtu počítačů se hned tak nezastaví. Do roku 2014 se jejich množství především díky velmi silné poptávce na rozvíjejících se trzích zdvojnásobí.

„Vyzrálé trhy, jako jsou Spojené státy, západní Evropa a Japonsko, se nyní podílejí na celkovém počtu počítačů na světě osmapadesáti procenty, ale žije v nich jenom patnáct procent celosvětové populace,“ řekl šéf výzkumu Gartneru George Shiffler. Ve druhé miliardě počítačů už bude podíl vyspělých trhů podle Gartneru jenom třicetiprocentní. „Rychlá penetrace na rozvíjejících se trzích je tažena prudkým rozvojem připojení k internetu, pokračujícím poklesem průměrných prodejních cen osobních počítačů a obecným zjištěním, že osobní počítače jsou nepostradatelným nástrojem pokroku,“ dodal Shiffler. Gartner dále předpokládá, že více než sto osmdesát milionů počítačů letos jejich uživatelé vymění. Část jich skončí v bazarech nebo se dostane do rukou dalších vlastníků, některé se recyklují, ale velké množství jich skončí na skládkách.

„Odhadujeme, že minimálně pětatřicet milionů počítačů se objeví na skládce, bez ohledu na to, že obsahují množství toxických materiálů,“ vypočítává analytička Gartneru Meike Escherichová.

„Ještě palčivější problém to bude zejména pro rozvíjející se trhy, kde počet vysloužilých osobních počítačů roste,“ dodala.

V České republice se podle údajů Gartneru prodalo jen za první čtvrtletí letošního roku skoro 220 tisíc počítačů.

„Značkovým“ PC Češi zjevně na chuť ještě nepřišli, protože žebříčku vévodí „ostatní“ se skoro pětapadesáti tisíci prodaných kusů. Nejprodávanější značkou je HP, následována Acerem, Asusem, FujitsuSiemens a Dellem. I v ČR se prodává více notebooků (skoro 125 tisíc) než stolních počítačů (necelých 95 tisíc).

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat