10. října 2010 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poválečný masakr Němců na Znojemsku vyšetřuje policie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

MORAVSKÝ KRUMLOV Znojemská policie začala vyšetřovat masakr německých civilistů v Moravském Krumlově z června 1945. "Provádíme základní prověřování události," řekl Jan Křepela ze znojemské policie.

Informaci dnes zveřejnil server Týden.cz. V červnu 1945 popravili Češi v zámeckém parku v Moravském Krumlově 11 německých sousedů, píše server. Případ je podle něj historicky zdokumentován.

ČTĚTE VÍCE

Podobných poválečných masakrů se na území Česka odehrály stovky, policie jich ale dosud rozkryla jen zlomek. V srpnu kriminalisté řešili podobný případ u obce Dobronín na Jihlavsku. Podle svědectví mělo být v hromadném hrobě na louce pohřbeno 15 německých obyvatel určených k odsunu, které prý v květnu 1945 ubili tamní Češi.

Při archeologickém průzkumu údajného hrobu byly vyzvednuty ostatky šesti lidí, u nichž se teď bude provádět identifikace pomocí DNA. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z trestného činu vraždy, případ vyvolal velkou pozornost médií.

ČTK, Lidovky.cz

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz