Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Povědomé trable z povědomého filmu

Česko

Po sérii rozpačitě přijatých filmů, jako byl historický velkofilm Král Artuš nebo politický akční thriller Odstřelovač, se režisér Antoine Fuqua vrací k tomu, co mu zatím šlo nejlíp: ke kriminálkám z podsvětí amerických velkoměst.

Téměř před deseti lety to zkusil v Los Angeles; výsledný Training Day vynesl hereckého Oscara Denzelu Washingtonovi a nominaci Ethanu Hawkeovi. Teď je na řadě New York, přičemž Hawke v týmu zůstává – a vedle něj bohužel i spousta motivů povědomých nejen z Training Day, ale z kriminálek a gangsterek obecně.

Titul Nejlepší z Brooklynu je ironický: zahrnuje tři tamní policisty, kteří v profesním i osobním životě dost plavou.

Sal (Ethan Hawke) je sice milující táta od rodiny, ale protože kvůli přibývajícím potomkům a manželčině nemoci potřebuje koupit nový dům, začne si při zátazích ulévat zabavené peníze do vlastní kapsy. Tango (Don Cheadle) infiltroval gang distribuující drogy, ale tlak z přestrojení mu už leze na mozek, a navíc se rozvádí. A stárnoucí Eddie (Richard Gere) počítá poslední dny do důchodu a poslední, o co stojí, je motivovat nováčky. Ti tři o sobě nevědí, ale jejich osudy se protnou ve finále, které pro některé z nich skončí tragicky.

Všechny problémy pramení ze scénáře Fuqua režíruje zručně: umí zachytit pocit bezmocné utopenosti v tepající metropoli, každého ze tří hlavních herců vede v jiné výrazové linii, napětí vytváří stejně dobře při přepadení speciální jednotkou i v banální scénce v krámku na rohu. Problém leží jinde: ve scénáři celovečerně debutujícího Michaela C. Martina. Všechny postavy i situace, které nám předkládá, už jsme totiž viděli. Dost často v gangsterkách Martina Scorseseho, od něhož si autoři Nejlepších z Brooklynu vypůjčují například katolické názvy.

Povědomý je i dvojí oheň, kterému musí čelit Tango, když dostane od arogantní nadřízené úkol udat drogového bosse, jenž mu kdysi zachránil život. Největším stereotypem je nicméně vyhořelý Eddie, který do sebe hned po ránu láme panáky, zamiluje se do prostitutky, jíž je dlouhodobým klientem, a po profesním selhání si na samém sklonku kariéry uvědomí, proč se vlastně dal k policii, a odhodlá se k velkému závěrečnému gestu. Nehrát ho zajímavě proti typu obsazený krasavec Richard Gere, nedalo by se na něj koukat.

Hereckým návratem je snímek pro Wesleyho Snipese, jehož kariéra se poslední roky potácí u dna; coby zmíněný boss je nebývale ukázněný a civilní. Velmi expresivní výkon naopak podává Hawke jako vystresovaný, zpocený, paranoidní Sal.

Nejlepší z Brooklynu fungují v detailech, jednotlivostech a celkové bezvýchodné atmosféře. S přibývající stopáží, která nakonec zbytečně přeteče přes dvě hodiny, to však přestává stačit. Fuquův snímek zůstane v průměru – a nic na tom už nezmění ani adrenalinově sestříhaná závěrečná montáž tří akcí dohromady.

***

Nejlepší z Brooklynu (Brooklyn’s Finest)

USA 2009 Režie: Antoine Fuqua Hrají: Ethan Hawke, Richard Gere, Don Cheadle, Wesley Snipes, Ellen Barkin a další Premiéra 27. 5.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...