Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Epidemiolog Beran: Povinné očkování nemá smysl, rychle vyprchá. Kolektivní imunity dosáhnout nelze

Česko

  10:47aktualizováno  11:46
Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran se ostře vymezil proti povinné vakcinaci vybraných profesních skupin. Související hrozbu propuštění z práce těch, kteří by se očkovat nenechali, označil za „kopnutí si do kolene“, protože tito lidé budou chybět. Beran se vyjádřil na tiskové konferenci Iniciativy 21, která k tomu připravila petici.

Povinné očkování označil Beran, který se ohradil proti tomu, že je částí odborníků považován za dezinformátora, za iluzorní a nesmysl. Zdůvodnil to tím, že účinnost vakcín čím dál rychleji vyprchává a kolektivní imunity slibované ministerstvem zdravotnictví nelze dosáhnout.

Beran v boji proti variantě omikron doporučil posílení podpory praktických lékařů, kteří mají sledovat svoje pacienty. Odborníci mají zabránit tomu, aby nemocní lidé končili v nemocnicích. Řekl, že kritériem je mimo jiné sledování poklesu bílých krvinek či změny koagulace krve.

Také je podle něho potřeba provést analýzu zemřelých. Loni v srpnu se potvrdilo, že rizikovými faktory u nákazy koronavirem jsou věk nad 65 let, obezita, cukrovka a ischemická choroba srdeční. Těmto skupinám naopak očkování vřele doporučuje.

„Čtyřicátník, obézní, neví, že je rizikový,“ apeloval Beran na opakovanou osvětu v médiích pro lidi, kteří netuší, že jim hrozí cesta na jednotku intenzivní péče.

Mezi částí pracovníků v profesních skupinách, u nichž se uvažuje, že bude zavedeno povinné očkování proti koronaviru, zaznívá odpor. Vznikla petice, kterou podepsaly tisíce lidí. Jsou mezi nimi i policisté, hasiči, vojáci a zdravotníci.

Falešných podpisů je podle Iniciativy 21 mezi nimi jen minimum. Signatáři se průběžně prověřují. Ti, kteří jsou označení jako anonymní, nechtějí jméno zveřejňovat, ale jde o reálné osoby.

Iniciativa 21 navázala na otevřený dopis zdravotníků a zástupců dalších profesních skupin ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. Signatáři v dokumentu požadují, aby očkování bylo nadále dobrovolné.

Imunoložka a členka Sdružení mikrobiologů, imunologů statistiků Zuzana Krátká řekla, že nevidí přínos se očkovat, pokud člověk nemoc prodělal. Vidina tří dávek je podle ní nepřijatelná.

Již dříve v rozhovoru pro iDNES.cz Krátká upozornila, že mezi odmítači očkování jsou například lidé, kteří nákazu koronavirem prodělali v době, kdy očkování nebylo k dispozici, a jsou prokazatelně bezpeční.

„A my se jich budeme zbavovat? Když současně covidem onemocní většina jejich kolegů, kteří jsou očkováni a jejichž imunita na omikron nestačí? Je to naprosto absurdní situace hodná Švejka,“ podotkla.

Krátká dodala, že iniciativa má týmy právníků, které už jsou připravené podávat žaloby zpochybňující platnost rozvázání pracovního či služebního poměru.

Právník Jindřich Rajchl vyzval ministra Válka, aby neotálel do poloviny února s oznámením, jak nakonec vyhláška o očkování bude nakonec vypadat. Minulá vláda ji změnila a zahrnula do povinného očkování i seniory.

„Hrozí kolaps IZS“

Rajchl varoval před kolapsem integrovaného záchranného systému, protože podle něho hrozí, že až tisíce pracovníků jej kvůli odmítnutí očkování může opustit.

„První obětí covidu bylo racionální myšlení,“ podotkl mimo jiné Rajchl, který připomněl, že v minulosti se „vědomě šířily dezinformace“, že očkovaní lidé jsou bezinfekční.

Zástupkně Iniciativy 21, kardioložka Jana Gandalovičová, také považuje za hlavní riziko pro vážný průběh covidu obezitu.

Označila postupné rozšiřování věkových skupin, jimž je podávána vakcína, za salámovou metodu. Kritizovala „lavinu“ nesmyslných rozhodnutí ze strany úřadů. Uvedla, že to, co bylo v minulosti označováno za protivakcinační dezinformace, se nyní stává pravdou.

Upozornila na přetrvávající diskriminaci neočkovaných, kteří nesmí konzumovat v restauracích. „Děti nemohou sportovat, do kroužků,“ uvedla.

Na konferenci byli přítomni i další petenti včetně signatářů Deklarace pracovníků integrovaného záchranného systému. Zdravotní sestra Eva Peterková varovala před odchody lidí ze zdravotnictví z důvodu, že brzy nebudou splňovat zdravotní podmínky pro svou práci.

Jednatelka domova pro seniory Wágnerka, Hana Dufková Spoladore, upozornila, že avizovaný odchod jednoho procenta zaměstnanců pečovatelských domů bude pro obor ztrátou. Sama odhadla, že lidí by odešlo více.

Podplukovník Policie ČR Marek Kopecký zpochybnil nutnost povinně očkovat členy ozbrojených složek s tím, že jde většinou o fyzicky zdatné jedince, kteří o svoje zdraví pečují a očkování nepotřebují.

Tomáš Němec z Hasičského záchranného sboru rovněž povinnost zpochybnil. Uvedl, že ze statistického hlediska hasiči nezatěžují české zdravotnictví.

Poručice Martina Koďousková z Armády ČR odmítla, že by vojáci mohli být považováni za rizikovou skupinu. Každý rok se podrobují zevrubným zdravotním prohlídkám. „Pokud bude dnes schválena povinná vakcinace pro některé profesní skupiny, za rok to bude pro naše děti,“ varovala.

Koďousková uvedla, že proočkovanost mezi vojáky je vysoká. Mnozí z nich už nechtějí se očkovat potřetí.

Autor: