Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povinné očkování v Česku nebude. Fialova vláda plán předchůdců zrušila, snížila i slevu na jízdném pro studenty

Covid 19

  12:01aktualizováno  15:50
Ministři zrušili povinné očkování proti covidu. „Nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti,“ řekl premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Splnil jsem to, co jsem slíbil,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Zásadní rozhodnutí vláda udělala právě ve chvíli, kdy rekordně sílí epidemie covidu v mutaci omikron. Již dvě dávky očkování proti omikronu podle Válka brání.

Pod stůl tak padá povinné očkování pro lidi nad 60 let a pro některé profese, jak ho schválila bývalá vláda Andreje Babiše. „Nepoužíval bych slova, že rozvolňujeme,“ prohlásil Fiala.

„Povinné očkování znamená spoustu sociálních, legislativních a dalších důsledků, které je vždycky potřeba promýšlet dříve, než se nějaké takové rozhodnutí učiní,“ řekl již v úterý po jednání se zástupci zaměstnavatelů a odborů premiér.

Ministr Válek avizoval úpravu vyhlášky již od nástupu nové vlády, vyřadit z ní chtěl přinejmenším plošné povinné očkování podle věku.

Část vyhlášky, kterou Fialova vláda zrušila, počítala s tím, že od března měli být povinně očkováni zaměstnanci ve zdravotnictví a sociálních službách a studenti připravující se na práci v těchto oborech, policisté a městští strážníci, vojáci z povoláni i v aktivní záloze, hasiči a to i dobrovolní, lidé pracující u zpravodajských služeb.

Epidemie koronaviru v Česku přitom dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nově nakažených.

Pandemický zákon má platit i nadále

Vláda schválila i novelu prodlužující účinnost pandemického zákona, který má pomáhat v boji proti covidu mimo režim nouzového stavu.

Platnost zákona nebude časově omezena, přičemž původní návrh ministerstva počítal s tím, že významná část zákona bude platit do konce srpna 2023.

Mimořádnými opatřeními bude nově možné omezit provoz všech typů provozoven, trhů, sportovišť i školských či vzdělávacích zařízení pro děti od tří let. Opatření by nově mohlo vydávat také ministerstvo obrany.

Deset dnů mimořádného pandemického volna pro školy

Ministři podpořili i návrh ministra školství Petra Gazdíka na zvýšení počtu dnů ředitelského volna na deset.

„Ředitelé škol je budou moci využít i na distanční výuku. Obojí generuje rodičům nárok na ošetřovné,“ napsal na Twitteru ministr Gazdík.  Návrh vlády ještě musí schválit obě komory parlamentu.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Slevy na jízdném zůstanou, ale jen poloviční. Vláda chce i zpřísnit zákon o střetu zájmů

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS prosadil návrh na snížení slev v dopravě. V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let, případně zdravotně postižení pasažéři s průkazem ZTP. Slevy klesnou na polovinu.

Vláda podpořila i zpřísnění zákazu vlastnictví médií nebo přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů.

Projednávala návrh poslanců Jakuba Michálka, Věry Kovářové, Marka Výborného, Marka Bendy a Jana Jakoba, který by veřejným funkcionářům zakázal vlastnit média a nesměli by je ani převést na osobu blízkou.

„Nebude možné to obcházet prostřednictvím svěřenských fondů,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat