Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muži povinně na mateřské? To není postoj ČSSD, popírá Škromach desatero

Zdeněk Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach | foto: Standa Krupař Lidové noviny

PRAHA Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach popřel, že by desatero pro rodiny bylo oficiálním programem strany a zcela se od něj distancoval. Návrh, který obsahuje mimo jiné i povinné rozdělení rodičovské mezi oba rodiče, při tom zveřejnila strana na svých webových stránkách.

Sociální demokraté zveřejnili v sobotu na svých webových stránkách "Desatero opatření, kterými může ČSSD pomoci rodičům". Za navrženými opatřeními stojí Oranžový klub, který tvoří zhruba dvacet sociálních demokratek.

Mezi návrhy, které vzbudily rozruch, je například povinné rozdělení rodičovské dovolené mezi otce a matku nebo povinnost pro mateřské školy, aby přijaly každé dítě starší tří let, přestože školky jsou už v některých oblastech přeplněné.

ČTĚTE DÁLE:

"Není to rozhodně oficiální postoj sociální demokracie. Je to pouze stanovisko iniciativní skupiny některých žen, které jsou z části členkami ČSSD a z části ne," odmítl Škromach jakoukoliv spojitost těchto návrhů s oficiálním stanoviskem strany.

Asi to ani není myšleno vážně, říká o návrhu Škromach

"Určitě to bereme jako námět k diskuzi, ale o programu ČSSD rozhoduje stínový ministr a stínová vláda, tohle bereme opravdu pouze jako náměty k zamyšlení. Je nešťastné tyto myšlenky spojovat s programem sociální demokracie," uvedl dále místopředseda sociální demokracie.

On sám s daným programem příliš nesouhlasí. "Nestihl jsme si zcela ty návrhy přečíst, ještě se na to podívám. Co se týká toho, že by mateřská byla povinně rozdělená mezi muže a ženy, tak tyto informace byly pravděpodobně zavádějící a nejspíš to ani sama iniciativa nemyslela vážně, nikdo nikoho nemůže nutit, aby byl na mateřské či rodičovské povinně."

O co v návrhu šlo

  • Sdružení Oranžový klub navrhlo uzákonit povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku. Zaměstnavatelé si prý musí zvyknout, že nejen žena je „nespolehlivou“ zaměstnankyní s „rizikem“ rodičovství. Mělo by to údajně vyřešit problémy diskriminace žen na trhu práce kvůli mateřství, ztrátu kontaktu ženy s pracovním prostředí, a s tím spojenou ztrátou odbornosti či stále rostoucí ženskou nezaměstnanost.
  • Druhý návrh obsahoval myšlenku zavést zákonný nárok pro každé dítě od tří let na umístění v mateřské škole. Mateřské školy prý také musí fungovat všechny pracovní dny v týdnu alespoň od 7.00 hod. do 18. hod., tak aby rodiče byli schopni absolvovat osmihodinovou pracovní dobu, zákonem stanovenou přestávku na oběd a cestu do a z práce.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...