6. září 2018 19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povinné vyplácení části dávek v nouzi v poukázkách asi zůstane

Stravenky (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stravenky (ilustrační snímek). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté a lidovci zřejmě neprosadí úplné zrušení povinného vyplácení části dávek v hmotné nouzi v poukázkách. Sněmovní sociální výbor ve čtvrtek doporučil plénu zamítnout jejich pozměňovací návrhy, které by vedly k návratu k předchozímu řešení. Lidé by tak opět dostávali dávky v penězích a o výplatě jejich části v poukázkách by mohl v jednotlivých případech rozhodnout úřad práce.

Výbor posuzoval poslanecké úpravy k předlohám, podle nichž by dávky výhradně v penězích dostávali některé skupiny chudších lidí. Výplata příspěvku v hmotné nouzi ve formě poukázek byla přijata s účinností od loňského prosince, důvodem byla snaha zamezit zneužívání dávky.

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli ale cigarety nebo alkohol.

Poukázky zvýšili byrokracii a nemajetní je prodávají

Poslanecké předlohy ANO a skupiny poslanců z KDU-ČSL, Pirátské strany, ČSSD a TOP 09 se od sebe liší výčtem skupin osob, které by místo poukázek měly dostávat výhradně peníze. Vít Kaňkovský (KDU) uvedl, že pokud Sněmovna schválí novelu poslanců ANO v rozumné podobě, svou stáhne. Podle autorů obou předloh se ukázalo, že povinné poukázky zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy. Navíc někteří nemajetní poukázky či potraviny za ně pořízené přeprodávají za sníženou cenu, aby se dostali k penězům.

Plně peněžitá dávka by se podle obou předloh měla vrátit lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb. Zákonodárci ANO chtějí dát výjimku ještě lidem s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidem, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidem s omezenou svéprávností. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech „hodných zvláštního zřetele“. Výbor doporučil výčet rozšířit o lidi s nejtěžším zdravotním postižením, invalidy ve třetím stupni a seniory starší 70 let.

Novela skupiny poslanců čtveřice klubů počítá s tím, že poukázky by už neměli dostávat lidé s plným invalidním důchodem, lidé starší 68 let a lidé, kterým úřady ustanovily opatrovníka. Autoři chtějí zrušit poukázky také pro postižené lidi, kteří pobírají příspěvek na péči kvůli středně těžké závislosti, těžké závislosti a úplné závislosti na pomoci druhých, a pro pečovatele o postižené lidi. Pokud by Kaňkovský předlohu nestáhl, bude čelit návrhu na zamítnutí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!