Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povinné zimní gumy? Řidiči se mohou snadno vymlouvat

Zimní pneumatiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimní pneumatiky | foto: Shutterstock

PRAHA Měla to být přelomová novinka, která změní chování českých řidičů: ministerstvo dopravy zavedlo po dlouholetých diskusích celoplošnou povinnost zimních pneumatik.

Od novely si slibovalo, že přiměje lidi, aby v zájmu bezpečné jízdy svá vozidla na dobu od začátku listopadu do konce března „přezuli“. Provinilcům, kteří tak neučiní, hrozí až několikatisícová pokuta. 

ČTĚTE TAKÉ:


Jenže odborníci už dopředu upozorňují, že v praxi se nic nezmění. Umožňují to vágní formulace v zákonu. „Zákon je napsaný tak, že je v podstatě nevymahatelný,“ potvrdil LN expert na dopravní právo Tomáš Beran. Věc se má tak: mít zimní pneumatiky je nutné jen na „souvislé vrstvě sněhu či ledu“ nebo když lze „předpokládat, že počasí se může během jízdy zhoršit“.

Anketa

Přezouváte své auto na zimní pneumatiky?

Ano, každoročně 1572
Letos to udělám kvůli zákonu prvně 59
Ne, jezdím stále na letních 408

„Problém je, že pro tyto pojmy neexistuje žádné výkladové stanovisko. Nikdo neví, co přesně je souvislá vrstva sněhu. Sto metrů, či pět kilometrů? A jak dlouho dopředu mám očekávat změnu počasí. Přece nemůže být každý meteorolog amatér. To vše teprve budou muset určit soudy při prvních sporech,“ věští Beran.

Od zítřka platí:

Od 1. listopadu povinně Zimní gumy musíte mít až do 31. března všude, kde bude silnice pokryta souvislou vrstvou sněhu nebo ledu. Povinnost platí i tehdy, kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se počasí může zhoršit.

Že novinka bude plodit rozepře, očekává i jeho kolega Jan Kněžínek. „Řidiči se určitě budou snažit vytáčet,“ říká právník. Řešením by podle něj bylo, aby do budoucna platila povinnost zimních gum univerzálně.

Právě takovou variantu s předstihem připouští i ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). „Umím si představit změnu zákona, která by jasně a bez výjimek nařizovala řidičům přezout pneumatiky,“ tvrdí ministr. Odhady hovoří o tom, že na letních pneumatikách jezdí v Česku v zimě průměrně každý čtrnáctý řidič. Kolik mají na svědomí nehod, nelze zjistit. Policejní statistiky to nerozlišují.

Značka Zimní výbava stále platí

Povinnost jezdit na zimních pneumatikách navíc v Česku ještě více zamotává zapomenutá značka Zimní výbava. Ta přikazuje zimní obutí za všech okolností.  LN zmapovaly, že na ni řidiči stále narazí zhruba na dvou desítkách silnic - převážně v horských oblastech - v šesti krajích.


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Britská královna Alžběta II. s manželem princem Philipem po boku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...