Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Povinná rouška ve třídách v pondělí neskončí. Vojtěch ještě bude jednat s Plagou a hygieniky

Na twitteru ministr školství Robert Plaga doplnil, že v malotřídních školách se s prvňáky a druháky budou moct do tříd vrátit i starší žáci z prvního stupně. To se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové vztahuje třeba i na smíšené Montessori třídy, kam chodí s nejmladšími žáky i třeťáci. foto: Jan SalačMAFRA

PRAHA - Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi. Možnost zrušení povinnosti od pondělí zmínil počátkem tohoto týdne ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vojtěch uvedl, že s Plagou a hygieniky by měl v pondělí znovu jednat, záležet bude na vývoji epidemiologické situace.
  12:05aktualizováno  13:55

Vojtěch dříve navrhoval, aby povinnost roušek a respirátorů i při výuce ve třídách zůstala až do konce školního roku. Ministr školství ho ale oslovil s tím, že by roušky nemusely být povinné ve třídách při frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích. Tento návrh v pátek Vojtěch označil za kompromisní variantu. „Budeme o tom ale ještě jednat i na základě vývoje epidemické situace, slíbili jsme si s panem ministrem školství, že se k tomu vrátíme v příštím týdnu,“ řekl. Od pondělí podle něj změna nebude, ten den by se o tom teprve mělo jednat, dodal.

Co stačí ve škole, v baru neprojde. Žáci podstupují PCR test jednou za 14 dní, podle expertů je to hraniční

Podle Vojtěcha jsou názory odborníků různé. „Například jsem mluvil s panem docentem (Rastislavem) Maďarem, který je spíše zastáncem toho, že by roušky měly být zachovány,“ řekl. Vývoj epidemie je podle ministra v současnosti stále příznivý. Připomněl ale zároveň, že od počátku tohoto týdne vláda dál rozvolnila opatření proti šíření nákazy a s vyhodnocením této změny bude dobré počkat dva týdny.

„V průběhu příštího týdne v tomto směru budeme chytřejší,“ řekl Vojtěch. Připomněl, že od počátku tohoto týdne vláda dál rozvolnila opatření proti šíření nákazy a s vyhodnocením této změny bude dobré počkat dva týdny.

„Samozřejmě platí, že distanční výuka nemůže nahradit tu prezenční, a to...
Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k...

Roušky by žáci podle Plagova pondělního vyjádření i po případném zmírnění pravidel asi nadále museli nosit na chodbách či v šatnách škol. Svrčinová dříve uvedla, že vláda by o odložení ochrany dýchacích cest ve školách mohla rozhodnout asi dva týdny po 24. květnu, tedy právě příští týden. Návrh k odložení roušek ve školách, alespoň pro menší děti, chtěl již dříve nadnést premiér Andrej Babiš (ANO).

Autor: