Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povinné očkování? Jsme jako Rumunsko, říká zastánkyně svobodné volby

Očkování dětí zůstavá nadále povinné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování dětí zůstavá nadále povinné | foto: Reuters

Stát může rodičům nařídit očkování dětí a v případě porušení jim uložit pokutu. V pondělí o tom rozhodl Ústavní soud po sporu s rodiči, kteří žádali zrušení povinnosti. „Když to někomu pomůže, ať nám pokutu dají. Odpovědnost za svoje dítě mám já,“ reaguje Petra Škodová, členka sdružení Rozalio za svobodnou volbu v očkování.

Lidovky.cz: Co se vám nezdá na povinném očkování dětí?

Především to, že nás stát k něčemu nutí, a přitom nedává záruku, že je to v pořádku. Já jako rodič jsem člověk, který zná svoje dítě nejlépe. A nenechám ho očkovat, když nemám s očkováním dobrou zkušenost. Jsem pro to, aby se každý rodič sám rozhodl, zda a kdy svoje dítě naočkuje. Znám spoustu maminek, jejichž děti měly po vakcinaci šílené horečky, zarudlé vpichy a jiné negativní reakce. Nikdo jim to nezapsal ani do očkovací karty. A když, tak obyčejnou tužkou.

Lidovky.cz: Jakou negativní zkušenost s očkováním máte?

Mám tři děti. Prvního syna jsme s vidinou, že pro něj děláme to nejlepší, slepě očkovali proti všem nemocem. Pamatuji si, jak jsme mu aktivně kupovali Prevenar (vakcína proti pneumokokovi pozn. red.), protože jsme chtěli, aby byl hrozně zdravý. Druhé dítě však veškeré vakcíny a očkování odneslo. Narodilo se úplně zdravé, všechno bylo v pořádku, než nám jednoho dne lékaři oznámili, že je hypotonický (má neurologickou poruchu hypotonický syndrom, který se vyznačuje nižším svalovým napětím, pozn. red.). Bylo mu 17 měsíců. Potom jsme si začali shánět různé informace. Zjistili jsme, že to s očkováním není úplně tak, jak nám stát předkládá. Nehledě na to, že v jiných státech se za chyby odškodňuje, a u nás ne. Naše třetí dcera už není očkována vůbec a je naprosto zdravá. Tím, že není zatěžována vakcínami, které obsahují mnoho chemických látek, je celý její vývoj úplně odlišný. Je to naše třetí dítě, takže mám možnost porovnání.

Lidovky.cz: Jak se na vaše rozhodnutí dívají lékaři?
Rozhodnutí neočkovat třetí dítě jsem naší lékařce řekla na rovinu. Respektuje to, napsala jsem jí, že je to na moji žádost.

Lidovky.cz: Potvrdili vám lékaři, že vaše druhé dítě onemocnělo na následky očkování?
Několik málo lékařů nám potvrdilo, že náš syn je hypotonický a částečně ochrnutý vlivem očkování. Většina doktorů se ale častěji vymlouvala. Pan neurolog mi dokonce sdělil, že takových případů existují stovky... Očkování se bojíme, vezměte si, že například vůbec nikde není uvedené, co všechno vakcíny obsahují. Příbalové letáky mají jenom kusé informace bez podrobností o složení.

Lidovky.cz: Víte konkrétně, jaké škodlivé látky obsahují?
Nejsem chemik, ale rodič, který se očkování bojí. Negativní prvky jsou ale zřejmé, sama se děsím toho, co všechno ve vakcínách je. Při očkování navíc dítěti vpíchnete chemické látky přímo do krve, okamžitě se tak dostanou do mozku a zbytku těla. Potom vznikají mnohá zdravotní poškození. Uvítala bych, kdyby někdo přišel s vakcínou, která je šetrná, nemá nežádoucí účinky, a stát aby přitom přebral odpovědnost za to, že když něco nařizuje, měl by také odškodňovat případy, kdy se doopravdy něco stane.

Lidovky.cz: Je nějaká z povinných vakcín, která je podle vás pro lidský organismus vůbec nejškodlivější?
Například MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám - pozn. red.), což je živá vakcína, po které mají děti nejčastěji nežádoucí účinky. Ve výsledku je to ale asi jedno, třeba hexavakcína podle mě obsahuje až příliš očkovacích látek najednou. Nemyslím si, že je nutné očkovat malé miminko proti žloutence typu B..

Lidovky.cz: V březnu se ústavní soudci budou zabývat dalším nálezem souvisejícím s vakcínami. Ministerstvo zdravotnictví počítá se zvýšením pokut pro mateřské školy a organizátory za účast dětí, které nejsou očkované....
Vím o tom, ale postrádám smysl. Je vidět, že žijeme v postsocialistické zemi, protože ve všech okolních vyspělých státech tohle není možné. V Německu i v Rakousku je proočkovanost vysoká, základní ale je, že je dobrovolná. Přístupem u nás se stavíme například na úroveň Rumunska.

Lidovky.cz: Jak se díváte na to, že za neproočkování svých dětí můžete dostat pokutu až 10 tisíc?
Sama mám odpovědnost za svoje dítě a moje dítě nikoho neohrožuje tím, že není očkované. Že mě za to chtějí pokutovat? To se bohužel nedá nic dělat. Když to někomu pomůže, ať nám pokutu dají.

Lidovky.cz: Rodičovská organizace Rozalio, jejíž jste členkou, usiluje o svobodnou volbu rodičů v očkování dětí. V současnosti iniciujete petici, kterou za 10 dní podepsalo víc než osm tisíc signatářů. Může podle vás přispět k nějaké změně?
Jde nám spíš o to, aby nás konečně začal někdo poslouchat. Sama vidím, že rodičů, kteří se o očkování zajímají, je víc a víc. Není to o tom, že nechtějí svoje děti očkovat, ale o tom, že třeba chtějí očkovat jen proti něčemu, nebo že chtějí očkování jenom oddálit, až bude dítě starší. Nepovažujeme se za antivakcionalisty, jsme úplně normální lidi, kteří se jen zajímají o zdraví vlastních dětí.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...