Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 12 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Valící se voda strhávala v Šumvaldě auta, lidem šlo o životy. Jezdily proti nám klády a popelnice, říká svědkyně

Nedělní bouřky zvedly hladiny řek ve východní polovině České republiky, nejvíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedělní bouřky zvedly hladiny řek ve východní polovině České republiky, nejvíce... | foto: ČTK

Šumvald V boj o život se proměnila Vlastimilu Pjajkovi jeho noční cesta přes Šumvald na Olomoucku. Z auta, proti kterému se neskutečně rychle začala valit voda, na poslední chvíli vyskočil a chytil se plotu. Pak už jen nevěřícně sledoval, jak jeho vůz voda odnesla do tmy. Našel ho 200 až 300 metrů za zatáčkou. Stejně jako jeho vůz skončila v korytě Oskavy i řada dalších aut od Šumvaldu až po místní část Břevenec.

Nedělní bouřky zvedly hladiny řek ve východní polovině České republiky, nejvíce však postihly Olomoucký kraj. Při lokálních povodních tam na Uničovsku a Šumpersku zemřela osmačtyřicetiletá žena, další žena ve věku 74 let se pohřešuje. K nejzasanějším místům patřil právě Šumvald.

Z auta, proti kterému se neskutečně rychle začala valit voda, na poslední...
Ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové a elektrické vedení.

„Bylo to stresující a strašně rychlé. Jeli jsme s kolegou přes Šumvald směrem na Břevenec, vraceli jsme se z práce. Byla průtrž. Na silnici bylo nejdřív pět centimetrů vody, ale ta stoupala a stoupala. Za zatáčkou už proti nám jezdily klády a popelnice a voda se nám dostávala až přes okno,“ popsal Vlastimil Pjajk svůj nečekaný zážitek z jinak běžné cesty domů do Horního Města.

Mužům v té chvíli naštěstí rychle blýsklo hlavou, že se musí rychle dostat z vozu. „Zastavili jsme na kraji, vjeli na chodník a rychle vyskočili na plot. Už by nás to strhlo. Za chvíli jsme jen sledovali, jak nám auto odnesl proud. Vůz skončil 200 až 300 metrů tady za zatáčkou,“ doplnil muž.

S kolegou už poté jen nevěřícně sledovali, co dokáže přívalová vlna, která se Šumvaldem v té chvíli prohnala. Vůz mu v pondělí dopoledne z koryta řeky vytáhla technika. „Nevím, jestli ho zachráním. Je to stará Dacia,“ mávl rukou muž. Celou situaci už v pondělí ráno bral s nadhledem. Zážitek mu navíc zůstane napořád, s auta vyskočil i s mobilem a stihl si vše natočit.

Jen o o kousek dál zůstalo v korytě Oskavy i další auto. Ničivou sílu proudu pocítila i řada dalších obyvatel v Šumvaldu i v místní části Břevenec, kterým proud strhl vozy zaparkované na ulicích nebo je zatarasilo bahno v průjezdu domů. Například v Břevenci se jeden z vozů zabořil do nánosů v korytě až do tři čtvrtin, trčely z něj jen kufr a zadní kola. Auto se snažili vytáhnout hasiči, ale z nánosů vyprostili nakonec jen polovinu.

Stresující je pro řadu obyvatel i všudypřítomné bahno, které je na ulicích, zahradách, ale i v domech. Po opadnutí vody dovršilo bahno dílo zkázy bleskových lokálních povodní. Do odstraňování následků se lidé v postižených obcích pustili za pomocí bagrů, traktorů ale i s lopatami v rukou.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Policejní zásah proti aktérům kauzy Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Policejní zásah proti aktérům kauzy Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Policejní zásah proti aktérům kauzy Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.