Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodeň v Česku: dva mrtví, čtyři pohřešovaní a evakuace desítek lidí

Rozvodněné Labe zaplavilo silnici v obci Debrné na Trutnovsku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvodněné Labe zaplavilo silnici v obci Debrné na Trutnovsku. | foto: ČTK

PRAHA Vydatný déšť stále zvedá hladiny řek v Čechách. Povodně mají už dvě potvrzené oběti, další čtyři lidé se pohřešují. Nejvyšší povodňový stav je na padesátce míst a desítky silnic a železničních tratí jsou uzavřeny. Kvůli povodňovému nebezpečí bylo v Praze uzavřeno i osm stanic metra a od pondělí uzavře další. Desítky lidí byly evakuovány, včetně pacientů z pražské nemocnice Na Františku. Obdobné opatření přijala i pražská zoo.

V Třebenicích u Prahy našli dnes odpoledne záchranáři ve zřícené podmáčené chatě druhého mrtvého. Jde zároveň o druhou potvrzenou oběť záplav. Řekl to mluvčí policejního oddělení Praha-západ Zdeněk Chalupa. První obětí tohoto neštěstí byla žena, nyní záchranáři našli tělo muže. Záchranářské práce byly podle Chalupy velmi komplikované, protože k místu se lze dostat pouze člunem.

Pohřešovaní

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém vodákovi, se kterým se dnes na řece Metuji převrhla loď. Neštěstí se stalo v úseku mezi Peklem a Novým Městem nad Metují na Náchodsku, třem dalším vodákům se podařilo dostat na břeh, informovala dnes mluvčí královéhradecké policie.

Vodáci vyrazili na dvou lodích z Pekla, po 15:00 se u Bartoňova mostu v peřeji převrhli. "Třem se podařilo dostat na břeh, čtvrtý zůstal pod vodou a ztratil se," uvedla mluvčí. Na místě zasahují kromě policistů potápěči a hasiči. Před 17:00 přiletěl pomoci při pátrání také vrtulník.

Policisté pátrají také po dvou vodácích, kteří se v sobotu v noci převrátili s raftem poblíž Hlásné Třebaně na Berounsku. Další vodák se pohřešuje v Plzeňském kraji.

Nebezpečí povodní

Meteorologové vydali další výstrahu. Povodňové ohrožení na extrémní stupeň nebezpečí platí do odvolání v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém a Jihomoravském kraji. V celých Čechách (kromě Pardubického kraje) a na Vysočině platí do 23. hodin výstraha na vydatný déšť. VÍCE o povodních ČTĚTE ZDE.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ: více čtěte ZDE

Nádrž v Husinci na Prachaticku nestačí zadržovat vodu z Blanice a ta přetéká přes hráz. Kvůli tomu muselo být evakuováno zhruba 70 lidí. Podobně jsou na tom i lidé v Táboře. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků se protrhla provizorní hráz rybníku Jordán. Ten je rozdělený na dvě poloviny kvůli projektu odbahnění, voda se tak přelévá z jedné strany na druhou.

Dopravní omezení

Záplavy znemožnily provoz na více než stovce silničních úseků v celých Čechách. K dnešním 12:00 Ředitelství silnic a dálnic evidovalo 65 neprůjezdných úseků, o šest hodin později už jich bylo nejméně 130. Zatímco některé se v mezičase podařilo zprovoznit, protože voda klesla, jiné přibývají.

Praha zavřela osm stanic metra

Krátce po poledni vyhlásil pověřený primátor Tomáš Hudeček pro Prahu stav nebezpečí. Vltava totiž v metropoli vystoupala na třetí, tedy nejvyšší, povodňový stupeň. Na všech místech, kde by měly stát zábrany, už stojí nebo se staví. Praha se chystá na evakuaci a provoz metra byl v některých stanicích omezen.

Na některých místech je vozovka zcela zaplavená vodou, jinde provoz znemožňuje bahno, padlé stromy, stržené krajnice nebo propadlá vozovka.

Nejvíce kritických míst je na Berounsku, Benešovsku, Táborsku, Českobudějovicku a Jičínsku, ale také v hlavním městě. Dopravní omezení lze průběžně sledovat na serveru www.dopravniinfo.cz.

Problémy se týkají hlavně okresních a místních komunikací, ale nevyhnuly se ani silnicím první třídy. Neprůjezdná je silnice I/39 v Českém Krumlově, I/27 ve dvou úsecích na Klatovsku, I/2 v Bečvárech na Kolínsku nebo silnice I/20 v Sedleci na Českobudějovicku a v úseku u Protivína na Písecku. Asi 30 centimetrů vody protéká podle Národního dopravního informačního centra přes silnici I/18 v Dublovicích na Příbramsku. Na téže silnici je uzavřený také úsek Kosova Hora-Vojkov.

ČTĚTE TAKÉ:

V Děčíně je uzavřená Krokova ulice kvůli zaplavenému viaduktu. Ve Svobodě nad Úpou na Trutnovsku nelze projet Úpskou ulicí, v Kutné Hoře je neprůjezdná Pobřežní ulice. V Loděnici na Berounsku se potok Kačák rozlil na Karlštejnskou ulici. V Mladé Vožici na Táborsku dnes komplikovala provoz voda z Panského rybníka.

V hlavním městě stavba protipovodňových zábran a rozvodněná voda uzavřela k dnešním 15:30 devatenáct komunikací, u dalších se uzavření předpokládá.

Problémy způsobuje nejen Vltava, ale i rozvodněný potok Botič, který částečně zaplavil Hostivař. K seznamu uzavřených ulic patří i oblasti vymezené ulicemi Kotelní, Nádražní a Lidická a ulicemi V Botanice, Elišky Peškové a Petřínská v Praze 5.

Některé místní a okresní komunikace v Čechách jsou zatopené v délce až několika kilometrů. Platí to například pro silnici mezi Třtěnicemi a Kovačem na Jičínsku nebo úsek u obce Stádec na Táborsku.

Výzva čtenářům

Jak vypadá situace u Vás? Máte fotografie nebo zajímavé postřehy z ohrožených míst? Pište na  internet@lidovky.cz!

Netradiční úlovek zaslal čtenář serveru Lidovky.cz Viktor Sýkora. Ten na rozvodněném jezu na Berounce v Hýskově zachytil surfaře.

"Večer jsme šli zkontrolovat aktuální stav vody v Berounce v Hýskově na jezu. Při našem příchodu jsme nevěřícně sledovali skupinu tří německy mluvících mužů, kteří se oblékali do neoprenu a vytahovali z auta surfová prkna," popisuje čtenář Sýkora.

Podle něj si surfaři počínali poměrně zkušeně. "Zcela jistě to nedělali poprvé, protože zakrátko byli na břehu a situace se opakovala. Po chvíli se jim skutečně dařilo na jezu surfovat. Asi po půl hodině přijela hlídka policie ČR. Surfaři reagovali tím, že se přemístili na druhý břeh, kam nakonec dorazila druhá hlídka, která jim zabránila v pokračování," dodal Sýkora.

"Surfování probíhalo asi 30 minut, dokud ho neukončil příjezd policie ČR," napsal čtenář Sýkora.

 

Tento netradiční úlovek z rozvodněné řeky na jezu na Berounce v Hýskově zachytil čtenář Viktor Sýkora.
Čtenář Viktor Sýkora zaslal fotografie netradičního úlovku.
Pro někoho jsou povodně doslova radostí.
,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...