Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povodí Vltavy zastavilo tendry. Podnik čeká také mimořádný audit

Česko

  21:00
PRAHA - Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala pozastavil výběrová řízení na všechny investiční akce státního podniku do doby, než budou prověřeny. Nařídil také mimořádný audit systému zadávání veřejných zakázek. Vedení podniku rovněž potvrdilo, že bývalého ředitele technické sekce firmy Karla Macha policie obvinila z manipulace veřejných zakázek. Podnik to uvedl v tiskové zprávě.

Jez na Vltavě - ilustrační foto: Záchranná služba Trans Hospital

Protikorupční policie v minulých dnech obvinila 18 lidí z manipulace s veřejnými zakázkami na jihu Čech. Jsou mezi nimi vysoce postavení manažeři stavebních firem, administrátoři tendrů nebo úředníci. Podle kriminalistů ovlivnili sedm zakázek státního podniku Povodí Vltavy za více než 650 milionů korun. Na případ upozornil server Lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE O PŘÍPADU:

Policie celou skupinu několik měsíců odposlouchávala. Její ústřední postavou údajně byl podnikatel Ondřej Vitha, šéf stavební firmy Betvar, který prý získával zákulisní informace o připravovaných zakázkách Povodí Vltavy.

Ty mu podle policie předával technický ředitel povodí Karel Mach. "Mach mu předal interní neveřejný materiál státního podniku Povodí Vltavy s názvem Návrh plánu investic na rok 2012," píše se v obvinění.

Společnost Betvar se tak prý mohla se stavaři domlouvat, kdo chystaný tendr vyhraje. Pokud do něj vstoupili nezasvěcení zájemci, dovedla skupina podle kriminalistů manipulovat i s odevzdanými obálkami s nabídkami jednotlivých firem.

Povodí Vltavy v tiskové zprávě uvedlo, že Mach, který je nyní v pracovní neschopnosti, byl jedním z obviněných z manipulace veřejných zakázek. Dodalo ale, že státní podnik nemá od policie k dané věci žádné informace. "Policii poskytujeme spolupráci v maximální míře," dodal generální ředitel Povodí Vltavy Kubala.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat