Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku stouply hladiny řek. Moravská Dyje byla na stupni extrémního nebezpečí

Česko

  8:53aktualizováno  18:01
Kvůli vydatným dešťům stouply hladiny řek na většině území Česka. Na východě Čech, Vysočině i Moravě je na některých tocích vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity a řeky se mohou vylévat do krajiny. Moravská Dyje se v profilu Janov dokonce dostala na třetí, extrémní stupeň nebezpečí, škody ale nehrozí. S přesunem deště na západ se situace pomalu zlepšuje.

Na třetí povodňový stupeň se voda v Janově spadajícím pod Staré Hobzí dostala v 9:00. „V Janově už byl vyhlášený třetí povodňový stupeň, ale tam naštěstí nejsou žádné nemovitosti nebo někdo, koho by to mohlo ohrozit. Teď tam byl z povodňové komise a zároveň vedoucí životního prostředí (dačického úřadu) Lukáš Skořepa a se starosty to tam řešil na místě, ale nedochází tam k nějakému ohrožení majetku nebo zdraví,“ řekl Miloš Novák, starosta Dačic.

Domy obce jsou podle něho na kopci, řeka je v údolí, kde se může rozlít. Výstraha třetího povodňového stupně pro Janov platila do 18:00, poté začal tok Moravské Dyje klesat.

V Jihočeském kraji jsou podle meteorologů hladiny zvednuté na Nežárce, Lužici, Blanici, Malši, Zlatém a Svinenském potoku a říčce Smutná.

Po pátečních deštích jsou v Jihomoravském na kraji na několika místech rovněž zvednuté hladiny řek. Na druhý povodňový stupeň vystoupala kolem 3:00 hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Od pátečních 22:00 je druhý stupeň na Svratce také v Brně na Poříčí, kde jsou ale hodnoty ovlivněné stavebními pracemi. Mluvčí státního podniku Petr Chmelař v tiskové zprávě ze sobotní půlnoci uvedl, že neočekávají zhoršování situace.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

„S postupným ustáváním srážek po půlnoci očekáváme dosažení kulminací na zasažených vodních tocích, průtoky budou stoupat vlivem dotoku do dolních úseků toků. Dle předpovědi zítra během dne očekáváme mírnější srážky s přeháňkami. Dle aktuální předpovědi by neměly být dosaženy třetí stupně povodňové aktivity,“ uvedl Petr Chmelař, mluvčí ČHMÚ.

Vytrvalé deště předchozích dnů způsobily na východě Čech vzestup hladin některých vodních toků. Některé již kulminovaly a klesají, vyplývá z informací Povodí Labe. Nejvyšší třetí povodňový stupeň nebyl dosažen.

„Lze očekávat překročení prvního stupně povodňové aktivity v úseku středního Labe v Přelouči a v Kostelci nad Labem ve večerních, respektive nočních hodinách. Novohradka v Úhřeticích je těsně po kulminaci, Chrudimka v Nemošicích ještě mírně stoupá nad hranicí druhého stupně,“ uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

První stupeň, bdělost, stále platí na Chrudimce v Hamrech a Přemilově, na Cidlině v Jičíně a Novém Bydžově, na Doubravě ve Žlebech, na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí a na Loučné v Dašicích. Zcela zaplněná je většina přehradních nádrží, výjimkou jsou Křižanovice na Chrudimce, kde je zásobní prostor ještě z velké části volný. Povodí Labe očekává díky příznivé předpovědi postupnou stagnaci a pokles vodních stavů na přítocích Labe.

Na Vysočině jsou po pátečních deštích na několika místech zvednuté hladiny řek. Platí na nich nejvýše druhé povodňové stupně, které značí pohotovost. Hladina Balinky v obci Baliny na Žďársku začala přibližně ve 4:00 mírně opadat, setrvalý stav je na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku a na Oslavě na dvou místech na Žďársku, řekla Jihlava v Ptáčově na Třebíčsku dne po 6:00 stoupala. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle starostky Baliny Moniky Čermákové stejnou situaci obec už několikrát zažila. Voda se při druhém stupni rozlévá na louky v obci a údolí. Nemovitosti ohrožuje až třetí stupeň, který v případě Balinky znamená stav vody 200 centimetrů. Hladina říčky začala klesat dnes nad ránem, když před tím vystoupala na 185 centimetrů.

Do sobotního rána spadlo nejvíce srážek na jihu Moravy, na Vysočině, na Šumavě a ve středních Čechách. Na východě, severovýchodě Čech a severozápadě Moravy dosahovaly úhrny od 20 do 35 mm za 24 hod. Na ostatním území se úhrny pohybovaly od 1 do 10 mm za 24 hodin.

Srážky se během dopoledne postupně přesouvaly na západ Čech, a poté dále do Německa. V reakci na tyto srážky stoupaly toky v povodí Berounky, kde byly dosaženy v dopoledních hodinách první povodňové stupně. Aktuálně překročen už i na Úslavě nebo Klabavě.

Český hydrometeorologický ústav vydal již ve čtvrtek výstrahu před povodněmi s nízkým stupněm nebezpečí pro oblast jižní Moravy, Vysočiny, jižních Čech a Pardubicka.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...