V Jihočeském kraji platil ve středu dvě hodiny po půlnoci nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech, zejména na Blanici a řece Lužnici, která protéká rybníkem Rožmberk na Jindřichohradecku. Jeho kapacita se v úterý naplnila a voda začala odtékat i bezpečnostním přelivem.
Odtok z Rožmberka se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Nyní z rybníku odtéká přibližně 60 krychlových metrů za vteřinu, ale teče do něj asi 100 krychlových metrů za vteřinu. Lužnice se pod Rožmberkem rozlévá do krajiny. ČTK to ve středu v poledne řekl Jan Hůda z Rybářství Třeboň.
„U nás už se voda dostala k některým domům. Lidé je sami opustili. Voda zatím zůstává pod úrovní prahu do domů, někde si lidé připravili ke dveřím i pytle s pískem, kdyby hladina ještě stoupla víc,“ řekla starostka obce Lužnice Tereza Širhalová. Dodala, že voda by mohla ohrozit asi deset domů a 15 rekreačních objektů.
Evakuace by se mohla dotknout části obyvatel Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Město leží pod Rožmberkem na soutoku Lužnice s Nežárkou. Podle starosty Veselí nad Lužnicí Víta Rady však ve středu evakuace nenastane. Nastala by ve chvíli, kdy by hrozilo, že se řeka dostane přes protipovodňové zábrany, které mají zabránit padesátileté vodě. K překonání zábrany dnes kolem poledne chybělo přibližně 80 centimetrů.
Bez dodávek elektrického proudu zůstává v Česku přes 42 000 odběratelů. Nejvíce jich je bez proudu v Moravskoslezském kraji - zhruba 37 000. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON. Počty domácností bez elektřiny se snižují, zřejmě nejhorší situace byla v neděli ráno, kdy bylo kvůli nepříznivému počasí bez proudu 260 000 domácností, v úterý ráno to bylo 61 000. Společnost ČEZ Distribuce odhaduje předběžné škody zatím na 65 milionů korun, řekla ČTK její mluvčí Soňa Holingerová.
Na Moravě a ve Slezsku je nejvíc třetích stupňů na Dyji a na řece Moravě. V nejvíce záplavami zasaženém Moravskoslezském kraji byl ráno stupeň ohrožení už jen na řece Opavě v Děhylově na Opavsku. „V povodí Odry, Opavy a horní Moravy budou pokračovat poklesy,“ uvedl ČHMÚ.
Hladina řeky Moravy v Kroměříži i ve Spytihněvi na Zlínsku zůstávala ve středu ráno na druhém stupni povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Podle prognóz zveřejněných ČHMÚ by měla na obou místech pozvolna klesat.
Povodí Moravy zároveň upozorňuje na riziko sesuvu břehů a pádu stromů v blízkosti vodních toků. Lidé by se měli vyhnout pohybu podél vodních toků a břehů vodních nádrží.
„V důsledku povodní doprovázených během minulého víkendu silným větrem došlo na mnoha místech v povodí Moravy k poškození břehů a břehových porostů v blízkosti vodních toků. Silně podmáčená místa jsou nejen v oblastech, kde docházelo k rozlivu vody, ale i v místech, kde se voda z koryt nevylila, jako jsou cyklostezky a další komunikace na březích řek a potoků,“ informoval mluvčí podniku Petr Chmelař.
V Pardubickém kraji již zůstává nejvyšší třetí povodňový stupeň,tedy ohrožení, pouze na Loučné v Dašicích. Řeka kulminovala v noci z pondělí na úterý, od té doby hladina zvolna klesá, vyplývá z údajů Povodí Labe. Snižují se i průtoky na dalších tocích, druhý stupeň pohotovost platil v 6:00 na Novohradce v Úhřeticících a na Chrudimce v Padrtech a Nemošicích.
Na Vysočině jsou zvýšené hladiny už jen tří toků. Na prvním povodňovém stupni značícím bdělost jsou Želivka, Jihlava a Želetavka, jinde už jsou hladiny na obvyklé úrovni. Vodohospodáři upozorňují na nebezpečí sesuvu břehů řek i tam, kde se voda z koryt nevylila. Obezřetní musejí být lidé i při pohybu v okolí vzrostlých stromů, kvůli podmáčené půdě hrozí jejich pád.
Hladina Labe dál klesá
Ve Středočeském kraji platí ve středu ráno třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení, pouze na Labi v Mělníku, voda už tam ale nestoupá. Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku je na druhém stupni a pozvolna klesá. Na dalších tocích je na osmi místech nejnižší povodňový stupeň, hladiny dál klesají.
„Průtoky na všech tocích jsou již na poklesu.Výjimkou je dolní Labe, kde po půlnoci začala plošná kulminace v profilu Mělník,“ uvedlo v ranní informační zprávě Povodí Labe. Hladina Labe v Mělníku před 07:00 dosahovala výšky 608 centimetrů.
První povodňový stupeň má Sázava v Nespekách na Benešovsku, v Kácově a ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. V úterý platil na všech třech místech druhý stupeň. Bdělost ještě platí na Doubravě ve Žlebech, na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Vltavě ve Vraňanech a Botiči v Průhonicích u Prahy.
Hladiny řek v Královéhradeckém kraji v noci na středu dál klesaly a poslední první stupně povodňové aktivity ráno zůstávaly na Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. V úterý vpodvečer byly první až druhé povodňové stupně v kraji na šesti místech. Vyplývá to z dat podniku Povodí Labe. Hladiny řek vzedmuly silné víkendové deště, v neděli byl v kraji na 12 místech třetí povodňový stupeň.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta ukončil k 12:00 stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek. Vyhlásil ho na žádost starostů v neděli v 17:00, aby usnadnil evakuaci lidí z oblastí nejohroženějších velkou vodou. Ve výběžku žije v 18 městech a obcích 24 000 obyvatel a v té době nebylo jasné, jaká bude v dalších hodinách situace na tamních tocích. Už v pondělí voda opadla a kolem 50 evakuovaných z Višňové, Bulovky a Raspenavy se mohlo vrátit domů.
Déšť v úterý prakticky ustal. „Za posledních 24 hodin se srážky na území ČR téměř nevyskytovaly. V jižní polovině území se vyskytly slabé přeháňky s úhrny jeden až pět milimetrů,“ uvedli meteorologové. Srážkové úhrny, které k povodním vedly, dosáhly v Jeseníkách 500 litrů na metr čtvereční a na dalších horách na severu země mezi 300 až 400 milimetry.
Rozsáhlé záplavy sužují Česko od soboty. Po vydatných deštích zasáhly zejména Moravu a Slezsko a také severovýchod a jih Čech. Na desítkách míst voda vystoupala na úroveň označovanou meteorology jako extrémní povodeň, vylila se i do větších měst.
Povodně si zatím vyžádaly tři lidské životy, dalších sedm lidí se pohřešuje. Policie při záplavách zaznamenala tři případy rabování a 17 přestupků proti krizovému zákonu, uvedl po úterním jednání krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).