130 let

Povodně: pomáhá stát i firmy

Česko

Lidé postižení povodněmi mohou získat okamžitý příspěvek 30 tisíc korun. Stačí jen vyplnit formulář

PRAHA Na více než miliardu korun se odhadují výplaty pojišťoven, které začaly proudit do oblastí postižených ničivými povodněmi. S finanční pomocí přispěchal také stát. Ten začal lidem nabízet rychlý finanční příspěvek na obnovení základního vybavení domácností.

O jednorázovou třicetitisícovou dotaci mohou lidé požádat pomocí jednoduchého formuláře prostřednictvím starosty své obce. Lidé, kterým voda vzala celý dům, mohou požádat o další finanční pomoc ve výši 150 tisíc korun. Tento příspěvek je možné získat na jednu bytovou jednotku. Poskytuje ho krajský úřad na základě písemné žádosti, kterou za občana podá obec na ministerstvo pro místní rozvoj.

„Lidé v tuto chvíli potřebují pomoc se zajištěním základních potřeb. Prvotní dotace pomůže domácnostem se zachováním jejich základních funkcí. Na rychlou pomoc má ministerstvo připraveno 300 milionů korun. O případném navýšení této částky budeme jednat v následujících dnech s ministerstvem financí,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Zrychlené likvidace pojišťoven Naléhavost situace v zatopených oblastech si uvědomují i pojišťovny, které jsou klíčovým subjektem při obnovování normálního života v postižených místech.

„Vůči klientům se snažíme o urychlení likvidace pojistných událostí. Prohlídky v místech hlášení škod budou i po oba víkendové dny, abychom mohli co nejdříve zahájit vyplácení pojistného plnění,“ uvedla například Renata Svobodová, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Pojišťovna Kooperativa zase více než 65 tisícům klientů v postižených lokalitách rozeslala informační SMS s kontakty na zákaznické centrum a webové stránky pojišťovny. Podle posledních odhadů České asociace pojišťoven (ČAP) se očekává více než sedm tisíc pojistných událostí. Celkové škody již nyní, kdy voda teprve začala odkrývat poničený majetek, podle statistik ČAP překročí 930 milionů korun.

„Nyní máme nahlášeno téměř dva tisíce škod za celkem 50 milionů korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská. Pojišťovna však odhaduje, že celkový počet pojistných událostí se u jejích klientů bude pohybovat mezi 20 a 25 tisíci. Očekávaná výplata dosáhne půl miliardy korun.

Pojišťovna Kooperativa zatím registruje přes 650 škod za více než 45 milionů korun. „Největší množství škod napáchala voda na nemovitostech fyzických osob. Již deset klientů ale nahlásilo poškození domu také vlivem sesuvu půdy,“ upozornil Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny.

Na postižené myslí i banky Vstříc klientům postiženým povodněmi se rozhodly vyjít i některé banky. Mimořádné nabídky či úlevy včera oznámila Česká spořitelna, Komerční banka a také Modrá pyramida stavební spořitelna.

Obě banky umožňují například předčasný výběr peněz z termínovaných vkladů bez sankcí nebo i úpravu splátkového kalendáře u úvěrů. ČS také nabízí šestiměsíční odklad splátek (úroků i jistiny) klientům, kteří splácejí hypotéku. U obou bank mohou klienti z postižených míst získat také úrokově zvýhodněné spotřebitelské půjčky. Zvýhodnění pro klienty v zatopených oblastech nabízí i Modrá pyramida. „Těmto lidem přednostně vyřídíme úvěr a nebudeme jim účtovat poplatek za vyřízení. Stačí pouze doložit, že se opravovaná nemovitost nachází v oblasti zasažené povodní,“ uvedla Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.

***

KDO NABÍZÍ POMOC POSTIŽENÝM POVODNĚMI

Podle odhadů pojišťoven překročí jejich výplaty postiženým povodněmi objem jedné miliardy korun. Počet pojistných událostí může snadno překročit osm tisíc.

Pojišťovny se snaží o rychlejší likvidace pojistných událostí, aby klienti získali co nejdříve výplaty peněz.

30 tisíc korun – rychlý finanční příspěvek pro lidi v zatopených oblastech určený na obnovení základního vybavení domácností.

lidé o tuto částku mohou požádat pomocí jednoduchého formuláře prostřednictvím starosty své obce.

150 tisíc korun – příspěvek pro občany, kteří přišli o bydlení a dále jako dotace na úhradu nákladů na demolici stavby. Tento příspěvek je možné získat na jednu bytovou jednotku. Poskytuje ho krajský úřad na základě písemné žádosti, kterou za občana podá obec na ministerstvo pro místní rozvoj.

Pomoci se snaží banky i stavební spořitelny. banky umožňují například nastavení individuálního splátkového kalendáře u úvěrů či bezplatné předčasné výpovědi termínovaných vkladů. U hypoték mohou klienti z postižených oblastí získat bezplatný půlroční odklad splátek úroků i jistiny. V případě stavebního spoření lze zase přednostně získat úvěr bez poplatku za vyřízení.

Zdroj: banky, pojišťovny a MMR

Autor: