26. října 2010 18:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povolební námluvy v Praze: TOP 09 v ofenzivě, láká druhou ODS

Povolební vyjednávání o pražský magistrát. Zdeněk Tůma a Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povolební vyjednávání o pražský magistrát. Zdeněk Tůma a Bohuslav Svoboda. | foto: ČTK

PRAHA Vítězná TOP 09 v Praze zatím nabídla koalici jen ODS, jednání s ČSSD odložila. Volební lídr a kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma řekl, že ODS je pro ně prioritním partnerem a sociálním demokratům nabídku na koalici dávat nebudou. Podle předsedy pražské ČSSD Petra Hulinského zároveň TOP 09 odvolala středeční schůzku s vyjednávači pražské sociální demokracie.

TOP 09 zatím souboj o primátorské křeslo nevzdává. A to i přes to, že se stále častěji objevují spekulace o budoucí pražské vládě ODS a ČSSD. Tůmovi a spol. se však do opozičních lavic nechce, a proto znovu láká ke spolupráci ODS.

Čtěte více

"Dospěli jsme k závěru, že bychom se měli rozhodnout, kdo je naším prioritním partnerem v dalším jednání. Tímto partnerem je ODS," řekl po schůzce Tůma. Změna postoje TOP 09 je překvapivá, vedení se k tomuto kroku pravděpodobně rozhodlo až dnes. Původně totiž chtělo nabídku koaliční dohody předložit i ČSSD.

ODS pozdě večer oznámila, že bude o koalici na pražské radnici jednat i s ČSSD. Na nabídku TOP 09 si dává týden na rozmyšlenou.

Blízko k dohodě?
Podle návrhu TOP 09 by obsazení v radě hlavního města bylo šest ku pěti ve prospěch TOP 09. Vítězná strana by získala místo primátora, ODS by dostala funkci prvního náměstka. Primátor by pak měl ještě další tři náměstky, jeden by zastupoval TOP 09 a dva ODS.

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS) se zúčastnil tiskové konference se zástupci TOP 09, kteří zatím nabídli koalici pro pražské zastupitelstvo jen ODS, jednání s ČSSD odložila.

Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda označil takovou nabídku za akceptovatelnou, podle něj odpovídá výsledku voleb. Podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného se návrhem bude ještě dnes zabývat na společném jednání regionální rada a zastupitelský klub. Znovu se s TOP 09 sejdou začátkem příštího týdne. Šťastný dodal, že s ČSSD zatím občanští demokraté další schůzky naplánovány nemají.

Podle Tůmy TOP 09 dále sdělila ODS své priority v oblasti rozpočtu, ekonomiky, dopravy a územního rozvoje. V příloze pak navrhla způsob fungování politiků v představenstvech a dozorčích radách a jejich odměňování. Obsah smlouvy nechtějí strany zatím zveřejnit, protože je předmětem jednání. Svoboda návrh označil po formální stránce za perfektní, obsah je podle něj "k diskusi".

Tůma dále řekl, že o pražská TOP 09 o rozhodnutí informovala místopředsedu strany a ministra financí Miroslava Kalouska. Ten podle něho potvrdil, že mandát k vyjednávání je plně v rukách pražské organizace.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...