15. září 2011 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povolenky, ekotendr, Škoda... Co stojí za Romanovým odchodem?

Martin Roman na akci Čtení pomáhá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman na akci Čtení pomáhá | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Martin Roman končí po sedmi letech v čele mocné polostátního firmy ČEZ, podle svých slov na vlastní žádost. Jenže šéf elektrárenského gigantu čelil řadě tlaků a za jeho odchodem může být některá ze současných kauz.

O konci Martina Romana na pozici generálního ředitele ČEZ informoval ve středu jako první server Lidovky.cz.

Zatím není zcela zřejmé, proč Roman odchází. Vláda právě posuzuje nabídky do ekotendru, kde je jedním z uchazečů Romanovi blízká finanční skupina J&T. Další firmou, na kterou má Roman blízké kontakty, je plzeňská Škoda. Právě ta se v nedávné době snažila zvrátit nákup luxusních rychlíků od Siemensu, se stížností u antimonopolního úřadu však neuspěla.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Ministr financí Miroslav Kalousek taktéž chystá zpoplatnění emisních povolenek, což by pro ČEZ znamenalo citelnou finanční ztrátu, a konečně, Evropská komise stále pokračuje ve vyšetřování firmy ČEZ. Podle zdrojů LN se bruselští úředníci v minulých dnech dotazovali přímo u ministra financí Kalouska, zda vláda nemá problém s důkladným prověřováním energetické firmy.

PODÍVEJTE SE:

Zpoplatnění povolenek stojí proti zájmům ČEZ

O tom, že za Romanovým odchodem stojí soubor více důvodů, je přesvědčená analytička LN Lenka Zlámalová. "Škoda Plzeň je spojována s Martinem Romanem, mluví se o tom, že má na ni minimálně vliv, má jisté zájmy v ekotendru. Dále je tady problém s povolenkami. Ministr Kalousek se příští týden chystá předložit návrh na zpoplatnění povolenek, což šlo proti zájmům firmy ČEZ. Je tady i příběh kolem nákupu souprav pro České dráhy,“ vysvětlila Zlámalová v diskusi pro Radiožurnál.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle MF DNES přišla překvapivá zpráva o Romanově konci v čele ČEZ ve stejné době, kdy se objevily závažné informace o privatizaci plzeňské Škoda Holding a možném angažmá Martina Romana v této transakci.

Přestože se o napojení Romana na Škodu Holding dlouho spekuluje, on sám to odmítá. "Nikdy jsem nebyl, přímo ani nepřímo, akcionářem, ani podílníkem, ani ovládající osobou Škoda Holding. Veškerý vztah k této firmě jsem ukončil před vstupem do ČEZ," brání se Roman.

Anketa

Prospěje ČEZu odchod Martina Romana z postu generálního ředitele firmy?

Ano. Je potřeba čerstvý vítr ve vedení mocného gigantu. Roman byl příliš spojený s některými politiky. 115
Ne. Roman byl špičkový manažer, který dokázal vést podnik úspěšně a odolával tlakům z mnoha stran. 157
Je jedno, kdo stojí v čele ČEZ. Bez vazeb na vládní i opoziční politiky se stejně neobejde. 665
Nevím. 24

Více podrobností a souvislosti Romanova kroku si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku Lidové noviny.

ogoOndřej Golis, Lidovky.cz

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz