Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
20. října 2015 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtmanovi Rozbořilovi zveřejnění obvinění nepovolíme, reaguje žalobce Komár

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. | foto: MAFRA

PRAHA Náměstek olomouckého vrchního zástupce Pavel Komár vyloučil možnost, že by stíhaný hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) dostal povolení zveřejnit informace ze svého obvinění. Výzvu označil za nesmyslnou i advokát krajského šéfa Petr Konečný. Chovancovi na oplátku vzkázal, ať o zveřejnění požádá sám.

Žalobce Komár v reakci na ministrovu nedělní výzvu uvedl, že státní zástupce ani ze své pozice nemá jak zveřejnění povolit. „Trestní řád s ničím takovým nepočítá, nic takového v něm není upraveno. Orgány činné v trestním řízení poučují všechny dotčené osoby. Je na nich, jak s informacemi naloží,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Rozbořil čelí tlaku vedení ČSSD, aby po obvinění z uplácení v aféře kolem vysoce postavených policistů a olomouckého podnikatele Ivana Kyselého odstoupil a vrátil se až po případném očištění. Hejtman to ale odmítá s tím, že se ničeho nekalého nedopustil.

„Jediný člověk, který pravdu může osvětlit, je Rozbořil. Doufám, že se domluví se státním zástupcem... Pokud se cítí nevinen, jediná šance, jak to veřejnosti a členům strany ukázat, je víc informací a jít touto cestou,“ přišel Chovanec v České televizi s poměrně nečekanou výzvou.

Státní zástupce Komár komentoval ministrův vzkaz odtažitě. „Je to výzva, která padla někde v mediálním světě od ministra vnitra. Beru to jako informaci, která proběhla, ale my nic takového nebudeme činit. Pokud se na nás někdo obrátí, budeme patřičně reagovat, zatím se na nás ale nikdo neobrátil,“ uvedl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Advokát olomouckého hejtmana označil výzvu rovnou za obskurní. „Já jsem profesionál, proto takovou žádost nechci psát. Přijde mi až na samotné hranici možností toho, co advokát může podat. Papír to unese, ale nepovažuji to za profesionální,“ uvedl Konečný.

Svému klientovi již řekl, že u zastupitelství s takovou žádostí neuspěje. „Ještě se poradíme, ale nemyslím, že bych takto nesmyslnou stížnost psal. Pokud na tom bude trvat, napíšu ji na výslovnou žádost klienta. Procesní předpisy mají přednost před politickými zájmy,“ upozorňuje advokát.

Aktuálně sepisuje stížnost proti Rozbořilově obvinění. „Chceme, aby nám byl předložen záznam odposlechu, na němž mělo být řečeno něco závadového, aby se k tomu pan Rozbořil mohl vyjádřit. Pokud ministr někoho vyzývá, nebylo by jednodušší, aby policii požádal o zveřejnění sám,“ myslí si Konečný.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, se chystá zveřejnit některé informace o svém případu. Budou to okolnosti, jež nejsou součástí spisu, řekl dnes novinářům Rozbořil. Reagoval tak na výzvu ministra vnitra a místopředsedy ČSSD Milana Chovance, podle nějž by se Rozbořil měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Mohl by tak podle ministra případně očistit své jméno, pokud se cítí nevinen.

Sám Rozbořil uvedl, že pokud by mu to zastupitelství povolilo, svoji část obvinění zveřejní.

Hejtman později uvedl, že se chystá zveřejnit některé informace o svém případu, jež nejsou součástí spisu.

Policie mu klade za vinu, že na srpnové schůzce v restauraci Potrefená Husa v centru Olomouce měl dalšímu stíhanému, náměstkovi ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karlu Kadlecovi, nabízet úplatek za zastavení šetření dotace jezdeckému klubu. Jeho jméno by mělo figurovat i v odposleších, zatím ale není přesně jasné v jaké souvislosti.

V pátek s Rozbořilem jednal i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož by měl rezignovat. Hejtman však i po schůzce trval na tom, že funkci neopustí.

Operace Vidkun

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!