19. srpna 2019 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povrchové sucho z Česka ustupuje, stále ale trápí západ země i severní Moravu

Žně jsou v plném proudu, zemědělcům sklizeň komplikuje vlhko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žně jsou v plném proudu, zemědělcům sklizeň komplikuje vlhko. | foto: David Peltán, MAFRA

BRNO Sucho na území České republiky ustoupilo. Zatímco na začátku srpna platily dva nejhorší stupně ze šesti na 13,3 procenta území, nedělní měření vědeckého portálu InterSucho je zaznamenalo jen na 2,3 procenta území. Bez rizika sucha je nyní 20 procent území Česka, na začátku srpna to bylo deset procent.

Nejhorší situace je na Jablonecku a Semilsku, vyplývá z v pondělí zveřejněných údajů. I tam ale v povrchové vrstvě do 40 centimetrů hodnotí odborníci sucho jako mírné.

Mnohem horší je ale situace v hloubce od 40 centimetrů do jednoho metru. Výjimečné a extrémní sucho v této vrstvě stále trápí severovýchod i severozápad Čech, jihozápad Čech a severní Moravu. Ustupující sucho je ale patrné i v této hloubce, oblasti trpící extrémním suchem se postupně zmenšují, změna je ale pomalejší než u povrchových vrstev půdy.

Zatímco kůrovec s radostí likviduje smrkovou populaci, která má v Česku mezi...
Zemědělci začali předčasně sklízet svou úrodu, neboť ji ohrožuje sucho.

Situace na území České republiky se podle předpovědi portálu InterSucho bude v dalších deseti dnech pomalu zlepšovat. Podle dlouhodobé předpovědi na sedm týdnů má ale většina území pouze padesátiprocentní šanci, že se do 6. října dostane na normální nebo vyšší hodnoty půdní vlhkosti.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu tento týden nepřinese významnější srážky, déšť nebo přeháňky mají přijít jen v úterý, ve středu bude déšť jen občasný.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!