Powell chce vymazat Bolta

STUTTGART Jamajčan Asafa Powell se chce při víkendovém Světovém atletickém finále ve Stuttgartu opět pokoušet o překonání světového rekordu v běhu na 100 metrů.

Ten drží časem 9,69 sekundy z olympijského finále jeho krajan Usain Bolt.

V Německu bude mít tři zástupce také česká atletika – loňské prvenství obhajuje olympijská vítězka a mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková, diskem bude házet Věra Cechlová a 110 metrů překážek poběží Petr Svoboda.

Do posledního velkého závodu roku se kvalifikují atleti podle aktuálních světových žebříčků, do kterých se počítá pět nejlepších výkonů roku v bězích a skocích a čtyři ve vrzích.

Bolt ve Stuttgartu nebude Ve sprintech a technických disciplínách se do finále kvalifikuje vždy sedm atletů a v bězích od 1500 metrů výš jedenáct sportovců. Posledního účastníka vyberou zástupci IAAF, bývá pravidlem, že se jedná o dalšího atleta v pořadí nebo olympijského vítěze či mistra světa, pokud již není nominován.

Powell si závěr sezony užívá. Absolvoval pět závodů v osmi dnech, z nichž jen jednou prohrál v Bruselu právě s Boltem, a vždy běžel pod deset sekund.

To se mu letos podařilo včetně rozběhů už třináctkrát. Jamajčan drží rekord stuttgartského mítinku z loňského roku 9,83 a závěrečný závod sezony vyhrál už třikrát. Bolt se však v sobotu na startu neobjeví. Špotáková ve Stuttgartu dvakrát za sebou vyhrála, loni porazila domácí favoritky Steffi Neriusovou a Christinu Obergföllovou. Tato trojice by měla svést boj o prvenství i letos. Do pořadí totiž nepromluví Ruska Maria Abakumovová, druhá žena z Pekingu, která se do finále nekvalifikovala.

Trenér Špotákové: Vyhrajeme „Jedeme vyhrát,“ řekl kouč Špotákové Rudolf Černý. Česká oštěpařka letos házela třináctkrát, nevyhrála jen dva závody a drží čtyři z pěti nejdelších letošních hodů.

Na stupně vítězů se loni prosadila i Cechlová a druhé místo by si ráda zopakovala. V roce 2004 Světové atletické finále vyhrála. „Prostředí ve Stuttgartu znám. Chci si ten závod maximálně užít a zakončit tak sezonu,“ řekla Cechlová. Nejtěžší soupeřkou jí bude olympijská vítězka Stephanie BrownováTraftonová z USA.

Dvoudenní mítink má dotaci více než tři miliony dolarů (asi 53 milionů korun), pro prvního je připraveno 30 000 dolarů, pro druhého 20 000 a pro třetího 12 000 dolarů. Za světový rekord je prémie 100 000 dolarů (asi 1,7 milionu korun).