Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
18. května 2018 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požadavky komunistů se mohou dál stupňovat, míní Ťok. Zvažuje i odchod ze sněmovny

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) nechce být členem kabinetu, který skládá předseda hnutí ANO Andrej Babiš se sociálními demokraty, mimo jiné kvůli stupňujícím se požadavkům komunistů, kteří slibují menšinové vládě podporu.

K rozhodnutí přistoupil i kvůli slabé podpoře, kterou cítí od hnutí ANO v prosazování tendru na výběr mýta. Ťok uvedl, že zvažuje i odchod ze sněmovny, kam byl zvolen v říjnových volbách. „Poslanecký mandát mi pomáhal v pozici ministra a pomáhal mě prosazovat věci, které byly důležité. 

Nevím, jestli je naplněním mých cílů sedět v Poslanecké sněmovně a nemít na věci vliv, který ode mne voliči očekávali,“ uvedl s tím, že si musí ještě srovnat, co by jako poslanec mohl změnit. Připustil, že ačkoli v tomto týdnu oznámil, že jako ministr chce skončit, vzhledem k současné konstelaci může ještě nakolik měsíců funkci vykonávat. „Jestliže nedopadne současná koalice a nad to se podaří získat podpora pro předčasné volby, tak v té demisi můžu vydržet ještě nějaký čas,“ uvedl.  

Rozhodnutí odejít se revidovat nechystá. „Muselo by se něco zásadního stát, kdyby premiér chtěl a přišel s tím, že podpora v mýtu bude zcela zásadní, protože tady jde o tu podporu, můžeme se o tom bavit, ale vůbec to nepředpokládám,“ konstatoval. Mezi stavaře, odkud do čela resortu nastoupil, se vrátit nechce. Plánuje odpočinek, než se rozhodne, kam zamíří po opuštění politiky.

Už dříve Ťok kritizoval případné spojenectví hnutí ANO a hnutím SPD Tomia Okamury. „Nechci být ve vládě, která by legitimizovala SPD. Do nedávna jsem tvrdil, že si dovedu představit podporu komunistů, ale podle toho, co předvedli s misemi, si říkám, jestli se mi do toho chce,“ popsal další z důvodů plánovaného odchodu z funkce. 

Třetí ministr, který hodil ručník do ringu

Zdůraznil, že je to po revoluci v roce 1989 první možnost, kdy mohou komunisté výrazně promlouvat do vládních záležitostí díky tomu, že si dávají podmínky pro svou podporu. „A taky si dávám otázku, kdy ty podmínky skončí. S jídlem roste chuť, a to není tak, že jednou vytvoří podporu a pak už nic nebudou chtít. Požadavky se mohou stupňovat a v některém okamžiku to může být velmi nepříjemné,“ konstatoval.

Komunisté i sociální demokraté mají k Ťokovi výhrady. Je už třetím členem současného a zároveň minulého kabinetu, který oznámil, že v novém nebude. Stejné rozhodnutí už učinili ministři spravedlnosti Robert Pelikán a zahraničí Martin Stropnický, oba jsou na rozdíl od Ťoka členy vládního hnutí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...