Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Požár haly v Letech je po 21 hodinách uhašený. Během zásahu se nikdo nezranil

Česko

  18:17aktualizováno  18:37
Lety (u Prahy) - Hasiči v neděli před 17:00 po zhruba 21 hodinách zásahu uhasili požár haly se zhruba 600 tunami elektroodpadu v Letech u Prahy. Plameny dostali hasiči pod kontrolu v 05:41 ráno, tedy téměř deset hodin po nahlášení. Během zásahu se nikdo nezranil. V pondělí na místo dorazí krajský vyšetřovatel požárů k dalšímu prošetření vzniku požáru, uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Předběžná škoda je vyčíslena na pět milionů korun.

V Letech u Prahy hořela 10. listopadu 2018 večer hala s elektroodpadem o rozměrech zhruba 70 krát 40 metrů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, z místa se ozývaly výbuchy. foto: ČTK

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20:00, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných. Na likvidaci se celkem podílelo 36 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy, tedy asi 250 hasičů. Hasičům pomáhalo 81 kusů techniky a další speciální stroje.

V Praze se již smí větrat. Opatření ohledně požáru v Letech byla zrušena

Do pondělního rána zůstane na místě požáru místní dobrovolná jednotka pro případ, že by se oheň znovu rozhořel. Na požářiště bude během noci dohlížet policie, jelikož stále není ukončené vyšetřování na místě. 

Hasiči 11. listopadu 2018 odpoledne stále pokračovali v hašení haly se zhruba...
Hasiči 11. listopadu 2018 odpoledne stále pokračovali v hašení haly se zhruba...

Hasiči v neděli dopoledne doporučili lidem v Praze kvůli zápachu nevětrat. Zápach nebyl nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat skončilo po 14:30. „Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hlavního města Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedli pražští hasiči odpoledne na twitteru.

Statik nařídil demolici objektu

Hasičům na místě pomáhalo množství speciální techniky, jako například velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4250 litrů za minutu, které pomáhalo dopravovat vodu z více než 900 metrů vzdálené řeky Berounky. Povolán byl tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňoval naftu do cisteren. Na místo dorazila speciální těžká technika ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Povolaný statik konstatoval nebezpečné narušení objektu a nařídil demolici, se kterou hasiči začali před 6:00, využívali k tomu speciální Tatru s rypadlem, která přijela ze Zbirohu. Po poledni se k demolici přidalo pásové rypadlo, které dorazilo až z Hlučína.

Podle Gabriela během dnešního dne odebrala chemická laboratoř vzorky z řeky Berounky, vodu kontrolovala od soutoku s Vltavou v Praze až k Letům. Výsledky rozborů by mohly být známé během pondělí. „Nedošlo ale k úhynu ryb, takže nepředpokládáme žádné velké komplikace v této oblasti,“ řekl Gabriel. Během odpoledne pak byly odebrány vzorky také přímo z vody v místě požářiště.

Autor:

Mohlo by vás zajímat